Artur Cygan i Marcin Olejniczak z Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych podjęli działania dotyczące nawiązania współpracy z Wydziałem Pedagogicznym na Uniwersytecie w Hradcu Králové (UHK).
Obaj wykładowcy odwiedzili ten uniwersytet w ramach programu Erasmus+ w dniach 23-27 września. W trakcie spotkań z prorektorką dr Janet Wolf, doc. Pavlem Ziklem, kierownikiem Katedry Pedagogiki Przedszkolnej, Wczesnoszkolnej i Specjalnej, oraz dr Zuzaną Truhlářovą z tej samej katedry, omówione zostały możliwości wspólnych przedsięwzięć dotyczących mobilności studentów i wykładowców oraz działalności naukowej (seminaria i publikacje).
– Zdecydowanie pozytywnie została przyjęta propozycja organizacji Blended Intensive Programme na naszej uczelni w kwietniu 2025 roku z udziałem studentów i wykładowców z Uniwersytetu w Hradcu Králové oraz Uniwersytetu Mateja Bela (UMB) w Bańskiej Bystrzycy – wyjaśnia Marcin Olejniczak z Katedry Nauk Społecznych WNHS. Analogiczne wydarzenia zaplanowane zostały do realizacji także na czeskiej i słowackiej uczelni.
W części szkoleniowej odbyło się spotkanie z Zuzaną Průchovą z Centrum Wsparcia Studentów ze Specjalnymi Potrzebami „Augustyn”, podczas którego miała miejsce wymiana doświadczeń związanych z funkcjonowaniem studentów z niepełnosprawnościami, oraz z dr Zuzaną Truhlářovą, która przedstawiła strukturę Wydziału Pedagogicznego UHK – łącząc prezentację ze zwiedzaniem obiektów dydaktycznych uczelni i omawianiem specyfiki organizacji kształcenia na poszczególnych kierunkach studiów.
– Niewątpliwie ważnym doświadczeniem dla nas i innych uczestników wyjazdu była wizyta w Katedrze Pracy Socjalnej na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze, gdzie odbyło się robocze spotkanie dotyczące wybranych obszarów przyszłej współpracy z udziałem kierowniczki tej katedry – dr Melanie Zajacovej, dr Zuzany Truhlářovej, prof. Petera Jusko z UMB oraz prof. Marka Stachonia z Wyższej Szkoły Zdrowia i Pracy Socjalnej im. św. Elżbiety w Bratysławie – podkreśla Artur Cygan. Dodaje, że w trakcie pobytu w Hradcu Králové była również okazja do zapoznania się z działalnością polskiego odpowiednika spółdzielni socjalnej – organizacji „Skok do życia”.
Hradec Králové to blisko stutysięczne, niezwykle urokliwe miasto w północnej części Czech.
Odwiedź nas:
Facebook
YouTube
Instagram
Tik-Tok