fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

To nowe i niezwykle ciekawe doświadczenie zwłaszcza dla studentów I roku resocjalizacji, którzy jako obserwatorzy online uczestniczyli w rozprawie sądowej w Sadzie Rejonowym w Koninie – mówi dr hab. Kinga Przybyszewska, prof. ANS w Koninie.

Postępowanie dotyczyło młodego mężczyzny oskarżonego o współudział w kradzieży z włamaniem. Wykroczenie to podlega karze pozbawienia wolności od roku do dziesięciu lat. Sąd orzekł karę w dolnych granicach, czyli jednego roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności (w tym sześć miesięcy dozoru elektronicznego). Wpływ na okoliczności łagodzące wobec oskarżonego miało przyznanie się do winy oskarżonego,  jego młody wiek i wcześniejsza niekaralność.

Po zakończeniu studenci przyznali, że oskarżony otrzymał od sądu szansę do refleksji i wyciągnięcia wniosków ze swojego postępowania. – Jestem pod wrażaniem słownictwa,  jakie usłyszałam w trakcie sprawy karnej.  Słownictwo prawnicze jak dotąd nie było mi znane i nigdy nie miałam okazji słyszeć tak wielu słów prawniczych wypowiedzianych przez profesjonalnych i wykształconych prawników. Jestem również zaskoczona częstymi naradami, które odbywały się w trakcie rozprawy sądowej – mówi Maja Olejniczak uczestnicząca po raz pierwszy w wideokonferencji.

- Rozprawa odbyła się bardzo sprawnie i sprawa została zakończona w ciągu jednego posiedzenia – dodaje Anna Perczyńska.

Studenci I i III roku kierunku resocjalizacja są zgodni, że wymierzona kara to dobre rozwiązanie dla osoby młodej, uprzednio niekaranej. Sześć miesięcy dozoru elektronicznego pozwoli, mimo pewnych ograniczeń, na prowadzenie w miarę normalnego życia osobistego, w szczególności na utrzymywanie więzi z rodziną, czy świadczenie pracy – mówi dr hab. Kinga Przybyszewska, prof. ANS w Koninie.    

rozprawa sądowa online