fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Superbakterie są poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Słyszymy o tym w mediach i raportach medycznych, bowiem Narodowy Program Ochrony Antybiotyków alarmował o tym już w 2006 r. Pałeczki jelitowe CPE (Carbapenemase-producing Enterobacterales), bo o nich mowa, są jednymi z najniebezpieczniejszych bakterii lekoopornych i najczęstszych czynników zakażeń szpitalnych. CPE wytwarzają karbapenemazy, enzymy, które powodują oporność na wszystkie lub wiele antybiotyków. To one będą tematem wykładu dr n. o zdr. Aliny Roszak „CPE — pałeczki jelitowe — współczesne mikrobiologiczne zagrożenie dla świata”. U osób zdrowych bakterie te mogą żyć w jelitach, nie dając żadnych objawów chorobowych. Zaczynają jednak stanowić duże zagrożenie dla zdrowia, gdy przenikają do pęcherza lub nerek, gdzie powodują trudne do wyleczenia infekcje. Podczas wykładu dowiemy się także, w jaki sposób można się nimi zarazić i jakie środki przedsięwziąć, aby do tego nie dopuścić. W związku z tym, że CPE jest jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń szpitalnych, dr Roszak omówi działania medyczne podejmowane w szpitalach wobec pacjentów będących nosicielami lub zakażonych szczepem CPE.

Dr n. o zdr. Alina Roszak, adiunkt w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, jest menedżerem kierunku zdrowie publiczne i pielęgniarstwo II stopnia, a także czynną zawodowo pielęgniarką zatrudnioną w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. dr Romana Ostrzyckiego w Koninie na stanowisku specjalista ds. epidemiologicznych.

Na wykład ten, z cyklu „Czwartkowe spotkania z Akademią”, zapraszamy 16 lutego o godz. 18.00, jak zwykle online, na platformie MS Teams. Link do wykładu: https://bit.ly/3tpihLi. Jeśli nasuną się Państwu pytania związane z tematem wykładu, prosimy o ich przesłanie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym ze strony portalu LM.pl.

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy na wykład.

czwartek spotkanie z akademią 16 02