fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Środowiskowy Dom Samopomocy w Koninie jest ośrodkiem o charakterze wspierająco-aktywizującym dla uczestników z doświadczeniem kryzysu psychicznego, który od niedawna funkcjonuje pod nazwą „Alternatywa”.

W ramach III edycji debaty eksperckiej pt., JESTEM. Funkcjonowanie osób z zaburzeniami psychicznymi”, placówkę odwiedzili studenci I roku resocjalizacji wraz z wykładowcami z Katedry Nauk Społecznych, którzy mieli możliwość zapoznania się z codziennym funkcjonowaniem placówki.

Centralnym punktem debaty było wystąpienie Dagmary Szymańskiej, kierownik ŚDS, która omówiła jego historię, kwestie formalno-prawne działania ośrodków wsparcia różnych typów, specyfikę udzielanego wsparcia, formy zajęć o charakterze treningowym i pomocowym, rolę ŚDS w psychiatrii środowiskowej, a także wartości procesu grupowego w wychodzeniu przez uczestników z trudnych sytuacji. W trakcie dyskusji prelegentka zwróciła szczególną uwagę na problematykę podmiotowości osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego oraz ich prawo do samostanowienia i znaczenie samopomocy. ŚDS aktualnie dysponuje 20 miejscami dla osób pełnoletnich oraz kilkoma miejscami dla uczestników w zajęciach klubowych.

W debacie czynny udział wziął Artur Cygan, który przedstawił zagadnienie dotyczące stygmatyzacji i dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi. Natomiast Marcin Olejniczak skupił się na kwestii zdrowia psychicznego w kontekście poczucia koherencji traktowanej jako zasób mobilizujący uogólnione zasoby odpornościowe i ogólne radzenie sobie – utrzymanie bądź powrót do zdrowia.

Spotkanie odbyło się 23 maja 2023 r.

Debata studencka w ŚDS
debata studencka - resocjalizacja
wizyta w ŚDS