fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Kobiety stanowią prawie 62% wśród przyjętych w tegorocznym naborze na I rok studiów w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie. Ta wartość może się nieznacznie zmienić, bowiem rekrutacja ciągle trwa.

Liczebna przewaga studiujących kobiet to stały trend nie tylko w konińskiej Akademii, ale w całej Polsce. Jak podaje portal ciekaweliczby.pl, już od kliku lat kobiety stanowią 58% wszystkich studentów w Polsce i 63% absolwentów uczelni wyższych. Jedynie na kierunkach technicznych stanową mniejszość. W ANS nie jest inaczej, w tym roku na zarządzanie i inżynierię produkcji przyjęto siedem kobiet, na automatykę i robotykę – dwie, a na mechanikę i budowę maszyn – zaledwie jedną.

Za to na tych kierunkach I stopnia, które cieszą się na konińskiej uczelni największym zainteresowaniem, podobnie jak w ubiegłym roku, większość na I roku będą stanowiły kobiety. Są to pielęgniarstwo, gdzie proporcje względem inżynierskich są odwrócone, czyli będzie je studiowało tylko dwóch mężczyzn. Pozostałe popularne kierunki to finanse i rachunkowość, filologia angielska oraz bezpieczeństwo wewnętrzne – z przewagą kobiet, ale różnice nie są już tak drastyczne, oraz logistyka, na której lekko dominują mężczyźni.

Natomiast wśród kierunków II stopnia najchętniej wybierane jest znów sfeminizowane pielęgniarstwo, i tu studia podejmie w tym roku dwóch mężczyzn, na filologii nie ma tak dużej dysproporcji, ale górują kobiety, oraz zarządzanie i inżynieria produkcji, jak wspomniano wcześniej – z siedmioma kobietami. Do tej grupy dołączył nowy kierunek magisterski – pedagogika, na którą także zdecydowało się tylko dwóch mężczyzn.

Inną utrzymującą się od kilku lat tendencją jest zainteresowanie studiami niestacjonarnymi na finansach i rachunkowości, logistyce oraz mechanice i budowie maszyn. ANS pomaga w łączeniu pracy ze studiami również dzięki indywidualnej organizacji kształcenia. – To trudniejszy tryb studiowania, ale dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą zrezygnować z pracy, a jeszcze nie zaspokoili swoich ambicji zawodowych, takie wyjście jest najlepsze. Uczelnia, wykładowcy doceniają zdeterminowanych studentów – zapewnia dr hab. Artur Zimny, prof. i rektor ANS w Koninie. – Zachęcam więc niezdecydowanych. Do 18 września jest czas na złożenie dokumentów – przypomina.

Jeszcze kilka słów przypomnienia o prowadzonych przez uczelnię formach kształcenia ustawicznego. Obecnie proponuje 20 kierunków studiów podyplomowych, a wśród nich nowości, m.in. neurodydaktyka z elementami edukacji alternatywnej oraz przygotowanie pedagogiczne. Dla tych, którzy nie ukończyli studiów wyższych i wobec których nie jest wymagana matura, uczelnia ma 10 praktycznych i trwających 3 semestry kierunków kształcenia specjalistycznego. To m.in. kadry i płace, trener personalny, marketing w mediach społecznościowych. Jeszcze krótsze kursy i szkolenia związane są z takimi dziedzinami, jak zdrowie, sport i uroda, edukacja i języki obce, biznes i rozwój osobisty, wsparcie społeczne, profilaktyka i terapia, technika i technologia.

grafika 2 banner promocyjny