fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

– Wyniki moich badań mogą być wykorzystane w urządzeniach wykonujących powolny kontrolowany ruch, takich jak pompy infuzyjne, który jest trudny w realizacji przez klasyczne napędy – wyjaśnia dr inż. Tomasz Kapłon z Katedry Nauk Technicznych ANS w Koninie.

Wyniki te zamieścił w swojej pracy doktorskiej „Konstrukcja i sterowanie przetwornika zbudowanego na bazie kompozytu silikon-etanol”, którą obronił 20 października na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej. Jej promotorem był prof. dr hab. inż. Andrzej Milecki.

Jak tłumaczy autor, kompozyt silikonu i etanolu jest dość nowym tworzywem, bowiem wynaleziono je w 2017 r. Zalicza się do tzw. materiałów inteligentnych (smart materials), czyli takich, które mogą zmieniać swoje właściwości pod wpływem sygnałów fizycznych – temperatury, pola elektrycznego lub magnetycznego. – Mój wkład w rozwój wiedzy na ten temat jest taki, że jako pierwszy podjąłem się badań nad sterowaniem przetwornikami zbudowanymi na bazie właśnie tego kompozytu, ale mówienie o zastosowaniu tych wyników w przemyśle jest zbyt wczesne – uważa. Niemniej przyznaje, że mają potencjał. – W przyszłości mogą być wykorzystane nie tylko w produkcji napędów pomp infuzyjnych, ale też samorozkładających się anten albo w termostatycznych zaworach. Materiał kompozytowy silikon-etanol może posłużyć także przy budowie czujników wykrywających przekroczenie dopuszczalnej temperatury – dodaje.

Dr inż. Tomasz Kapłon prowadzi z naszymi studentami kierunków inżynierskich zajęcia m.in. z podstaw robotyki, automatyzacji i robotyzacji, a także sterowników mikroprocesorowych.

aria