Jak skomplikowany jest proces sortowania, recyklingu i ponownego wykorzystania odpadów przekonali się studenci zarządzania i inżynierii produkcji podczas wizyty w Miejskim Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi (MZGOK) w Koninie.
W trakcie pobytu obserwowali jak w praktyce wygląda przetwarzanie i utylizacja śmieci. W spalarni mieli wgląd w technologie wykorzystywane do przekształcania odpadów w energię oraz procesy, które minimalizują wpływ ich przetwarzania na środowisko. Natomiast sortownia była miejscem, w którym widzieli nie tylko jak odbywa się segregacja, ale też recykling i ponowne wykorzystanie, co jest kluczowe z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju.
Studenci poznali również historię MZGOK od jego początków oraz wdrażane w ciągu lat zmiany. – Było to istotne, aby zrozumieć, jak zakład dostosował się do przekształcających norm i przepisów związanych z ochroną środowiska – wyjaśnia dr inż. Monika Muszyńska, wykładowczyni w Katedrze Nauk Technicznych, która towarzyszyła studentom podczas wyjazdu. – Poznanie kontekstu historycznego pozwoliło również zauważyć ewolucję technologii i metod postępowania z odpadami – dodaje.
I podsumowuje: – Ta wizyta była cennym doświadczeniem. Studenci z bliska przyjrzeli się procesom gospodarki odpadami, dzięki czemu łatwiej było im zrozumieć rolę, jaką odgrywają takie zakłady w utrzymaniu czystego i zrównoważonego środowiska. Dzięki temu łatwiej im teraz połączyć teorię zdobytą na zajęciach z rzeczywistymi, codziennymi wyzwaniami związanymi z gospodarką odpadami komunalnymi.
Odwiedź nas: Facebook YouTube Instagram Tik-Tok
Spis pracowników