fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

– Słuchacze pytali o taktykę i technikę stosowania środków przymusu bezpośredniego podczas policyjnych interwencji oraz o to, jak policyjni technicy kryminalistyki zbierają materiał dowodowy – mówi mgr Damian Kasprzak z Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych, który spotkał się z akademickimi klasami mundurowymi z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie.

Wykładowca, który jest policjantem w stopniu komisarza, zaprosił jednak młodzież, by przedstawić podstawy prawne ochrony osób poszkodowanych przez agresywnych członków rodziny oraz determinanty przemocy w rodzinie. Omówił czynności operacyjno-rozpoznawcze oraz dochodzeniowo-śledcze prowadzone dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom postępowania przygotowawczego, jak również osobom, wobec których policja wykonuje czynności ochronne. Jako podsumowanie przedstawił filmy instruktażowe dotyczące interwencji policji w sprawie ochrony osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Podkom. Kasprzak zauważa, że młodzież dopytywała o szczegóły związane z ochroną osób, które doznały przemocy. – Mówiłem o tych instrumentach, które obejmuje ustawa o policji, czyli o nakazie opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazie zbliżania się zarówno do niego, jak i bezpośredniego otoczenia lokalu. Są to dwa podstawowe środki, które mają odizolować sprawcę od jego ofiary – wyjaśnia. Były również pytania dotyczące rekrutacji do policji oraz tego, jak policjanci dbają o bezpieczeństwo własne podczas czynności służbowych.

Wykład odbył się 27 lutego w auli Komendy Miejskiej Policji w Koninie.

 

W sprawie ochrony pokrzywdzonych w rodzinie (3)
W sprawie ochrony pokrzywdzonych w rodzinie (1)
W sprawie ochrony pokrzywdzonych w rodzinie (2)