fbpx
 • Czcionka: A A+ A++
 • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
 • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
 • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Dlaczego wodór? – to tytuł wykładu, który dr Paweł Sobczak, menedżer kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, przedstawił uczniom klasy akademickiej odnawialne źródła energii z Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie podczas szkolnych Dni Technika.

Energia jest niezbędna do życia ludzi oraz technologicznego rozwoju społeczeństwa – wyjaśnia dr Sobczak. – Prognozuje się, że do roku 2050 zużycie energii na świecie wzrośnie o połowę! Przyczyn poszukiwania nowych technologii w energetyce jest kilka, począwszy od aspektów środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, po gospodarcze. Wodór jest zarazem nośnikiem energii, paliwem i surowcem – podkreśla.

Wydzielenia wodoru dokonał Henry Cavendish w latach 1766-81, i nadal jest to nowoczesny nośnik energii. Na korzyść tego rozwiązania wpływa łatwość dostępu do surowca, to, że nie zanieczyszcza środowiska i daje możliwość uzyskania niezależności energetycznej. – Dzięki swojej uniwersalności wodór może okazać się paliwem przyszłości. Jest to bardzo ważny temat w związku z transformacją energetyczną, jaka zachodzi w Polsce i na całym świecie – dodaje wykładowca.

Wykład odbył się 9 kwietnia 2024 r.

dlaczego wodór - wykład dla ZSGE (1)
dlaczego wodór - wykład dla ZSGE (2)
dlaczego wodór - wykład dla ZSGE (3)
dlaczego wodór - wykład dla ZSGE (4)
dlaczego wodór - wykład dla ZSGE (5)
dlaczego wodór - wykład dla ZSGE (6)
dlaczego wodór - wykład dla ZSGE (8)
dlaczego wodór - wykład dla ZSGE (11)
dlaczego wodór - wykład dla ZSGE (13)