fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

– Był moim najlepszym przyjacielem. To z nim najlepiej się wędrowało, z nim najlepiej się pływało, z nim najlepiej tańczyło – mówiła podczas uroczystości nadania imienia dr. Jerzego Jasińskiego skwerowi przy CWD i odsłonięcia pamiątkowej tablicy Jego żona Alicja Jasińska.

Dr Jerzy Jasiński był wykładowcą, instruktorem sportu i wychowawcą wielu pokoleń nauczycieli wychowania fizycznego. Z uczelnią związał się od początku jej istnienia. Pełnił przez te lata wiele funkcji, m.in. kierownika Studium Wychowania Fizycznego, dziekana Wydziału Społeczno-Technicznego (WST) i prorektora. Po przejściu na emeryturę nadal prowadził zajęcia ze studentami. Zmarł nagle 26 maja zeszłego roku.

Pomysł szczególnego uhonorowania dr. Jasińskiego zaproponował dr hab. Artur Zimny, prof. ANS i rektor w Koninie, W kwietniu tego roku senat uczelni podjął uchwałę o nadaniu skwerowi przy Centrum Wykładowo-Dydaktycznym imienia dr. Jasińskiego. – Był człowiekiem, który kochał sport, ruch na świeżym powietrzu, dlatego wydało mi się dobrym pomysłem, by jakaś część otwartej przestrzeni należącej do uczelni była poświęcona dr. Jasińskiemu – tłumaczył w krótkim przemówieniu rektor.

Uroczystość miała kameralny charakter, któremu sprzyjała piękna pogoda. Obecni byli najbliżsi krewni, przyjaciele i współpracownicy. Niezwykle wzruszająca była mowa okolicznościowa na cześć dr. Jasińskiego. Przygotowała ją i wygłosiła Wioleta Jankowska. – Miałam tę wielką przyjemność od 2006 roku współpracować z Panem Doktorem Jasińskim i dziś jestem bardzo szczęśliwa, że został w taki właśnie sposób uhonorowany, a mnie przypadł zaszczyt wygłoszenia tej laudacji – wyjaśniła swoją rolę. Przypomniała w niej nie tylko drogę zawodową i zasługi dr. Jasińskiego, ale podkreślała jak w swojej skromności, pracowitości i otwartości na drugiego człowieka był wyjątkowym człowiekiem. – Zarówno dla mnie, jak i innych pracowników naszej uczelni, był kimś więcej niż tylko szefem. Wprowadzał wspaniałą atmosferę w pracy, wierzył w nas, potrafił cierpliwie słuchać i okazywać wsparcie. Ceniliśmy Go i szanowaliśmy – mówiła bardzo poruszona. Przypomniała, że życie dr. Jasińskiego związane było z filozofią, socjologią i etyką, ale szczególnie ze sportem, który sprawiał mu satysfakcję i który bardzo kochał. Że jako wykładowca przez te wszystkie lata był przyjacielem studentów, zaangażowanym w organizację zajęć i motywowanie do aktywności fizycznej. Że jako kierownik, dziekan i prorektor był pracowity, zawsze otwarty na nowe pomysły i liczył się ze zdaniem innych. – I nieustannie zabiegał o rozszerzanie grona sprzymierzeńców i przyjaciół uczelni. Nawet po zakończeniu pracy zawodowej nasza szkoła zawsze pozostała Mu bliska. On również pozostanie bliski nam wszystkim – zapewniła.

Tablicę pamiątkową wspólnie odsłonili Alicja Jasińska i Artur Zimny.

Już po uroczystości Alicja Jasińska przyznała, że uhonorowanie męża było dla niej wyjątkowym przeżyciem, a On sam byłby tym zapewne zdziwiony. – Ale byłby też dumny – przyznała.

aria

uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (9)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (8)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (18)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (6)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (2)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (4)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (3)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego  (2)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (1)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (5)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (7)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego  (1)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (10)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (15)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (16)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (17)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (14)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (12)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (13)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego (11)
uroczystość nadania imienia skweru dr J. Jasińskiego  (4)
goście w muzeum transmisja podczas nadania imienia skweru 28_05 (3)
goście w muzeum transmisja podczas nadania imienia skweru 28_05 (5)
goście w muzeum transmisja podczas nadania imienia skweru 28_05 (6)
goście w muzeum transmisja podczas nadania imienia skweru 28_05 (1)
goście w muzeum transmisja podczas nadania imienia skweru 28_05 (2)
goście w muzeum transmisja podczas nadania imienia skweru 28_05 (8)