fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Zestawienie FE RP UE HERB

– Robimy to, na czym się znamy – mówił dr hab. Artur Zimny, prof. i rektor ANS w Koninie, podczas konferencji prasowej dla lokalnych mediów.

Konferencja poświęcona była w całości rozpoczynającemu się właśnie projektowi „Rozwój studiów o profilu praktycznym i form kształcenia ustawicznego dostosowanych do potrzeb Wielkopolski Wschodniej”, który potrwa do 2029 roku. Uczelnia ma dzięki niemu wykształcić specjalistów, na różnym poziomie, w branżach logistycznej i technicznej.

Jak mówił rektor Zimny, w przypadku tej pierwszej jest to transport i logistyka, magazynowanie, metody optymalizacji zapasów i inne, niezbędne do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach transportowo-logistycznych, budowlanych i produkcyjnych. W technicznej szczególny nacisk położono na projektowanie i instalację systemów fotowoltaicznych, instalację pomp ciepła i klimatyzacji, eksploatację pojazdów elektrycznych i wodorowych, programowanie w języku Python i projektowanie stron internetowych. Bowiem to właśnie pracownicy w tych zawodach będą w najbliższym czasie poszukiwani w naszym regionie, który odchodzi od wydobycia i przetwarzania paliw kopalnych. – Z programu zakupiliśmy wyposażenie do pracowni i laboratoriów, w tym samochód elektryczny do badań, pompę ciepła, stanowisko badań współspalania wodoru w silniku o zapłonie iskrowym – wymieniał dr inż. Robert Cieślak, kierownik Katedry Nauk Technicznych.

Beata Wieliczko, koordynatorka projektu, na który nakłady pochodzą z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) – prawie 8,6 mln zł, budżetu państwa – ponad 2,4 mln zł oraz środków własnych uczelni, w sumie 12,2 mln zł, podkreśliła, że proponowane mieszkańcom Wielkopolski Wschodniej kierunki kształcenia uwzględniają nowoczesne techniki. Określiła je jako „przyszłościowe”, a więc dostosowane do potrzeb, które dopiero nastąpią. – Jesteśmy dumni z programu tych studiów: inżynierskich, magisterskich, podyplomowych, do tego szkoleń i kursów, a także nowoczesnego sprzętu do dyspozycji uczących się, który kosztował około milion złotych – zaznaczyła. Rektor Zimny zwrócił przy okazji uwagę na kursy języka angielskiego i niemieckiego o wysokiej specjalizacji technicznej.

Dziennikarze pytali m.in. czy studia nie będą zbyt trudne. – Liczymy się z tym, że ukończy je połowa z przyjętych. To standard na tego typu kierunkach. Ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach, może zdecydować się na łatwiejsze kursy i szkolenia. One też dają dobry zawód i jak każda forma kształcenia w naszym programie są absolutnie bezpłatne i, co ważne, w trybie niestacjonarnym – wyjaśnił rektor. Inne pytanie dotyczyło wielkości naborów i możliwości ich zwiększenia w przypadku szczególnego zainteresowania którymś z kierunków, np. projektowanie stron internetowych. – Nie przewidujemy takiego scenariusza, ale gdyby się wydarzył, będziemy zwracać się o korektę do Urzędu Marszałkowskiego, który zawiaduje odgórnie funduszami z FST – zapewnił rektor. Dodał, że uczelnia jest przygotowana na wykształcenie przez pięć lat w ramach tego programu około półtora tysiąca osób.

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE

Absolutnie bezpłatne - konferencja prasowa  (2)
Absolutnie bezpłatne - konferencja prasowa  (3)
Absolutnie bezpłatne - konferencja prasowa  (4)
Absolutnie bezpłatne - konferencja prasowa  (5)
Absolutnie bezpłatne - konferencja prasowa  (1)
Absolutnie bezpłatne - konferencja prasowa  (6)