Zarządzanie kryzysowe na poziomie lokalnym było przewodnim tematem spotkania studentów I roku bezpieczeństwa wewnętrznego z Pawłem Figurskim, kierownikiem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (WBiZK) Urzędu Miejskiego w Koninie.
Pokrótce zostały omówione mechanizmy działania w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe (powodzie, pożary), katastrofy techniczne lub inne zagrożenia oraz rola lokalnych instytucji w przygotowaniu i reagowaniu na kryzysy, w tym współpraca z policją, strażą pożarną, służbami medycznymi oraz innymi jednostkami ratunkowymi. Studenci zapoznali się również z systemami powiadamiania mieszkańców o zagrożeniach, takich jak SMS-owe powiadomienia, aplikacje mobilne czy syreny alarmowe.
Po tym wstępie studenci zadawali wiele pytań. – Nie było takiego, na które gość tego spotkania nie znałby odpowiedzi. A mnogość przedstawionych przykładów z pewnością sprawiła, że wykład był bardzo inspirujący, a informacje łatwo zapadły w pamięć uczestników – uważa dr Karina Zawieja-Żurowska, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Technicznych.
Młodzież mogła również obejrzeć drona, którym WBiZK posługuje się w trakcie poszukiwania osób zaginionych i wykorzystuje do wykrywania przestępstw.
Na koniec spotkania Paweł Figurski zachęcił studentów do wyboru specjalizacji związanej zarządzaniem kryzysowym i bezpieczeństwem publicznym. Jednocześnie podkreślił, że praca w takim wydziale nie jest dla wszystkich. Kariera w zarządzaniu kryzysowym jest przeznaczona dla osób z silnymi umiejętnościami analitycznymi, organizacyjnymi, komunikacyjnymi oraz zdolnością działania pod presją. To ścieżka zawodowa dla tych, którzy chcą wspierać bezpieczeństwo publiczne i są gotowi do podejmowania odpowiedzialnych decyzji w krytycznych momentach. Osoby te powinny wykazywać się zamiłowaniem do pracy w dynamicznym środowisku, gdyż praca w zarządzaniu kryzysowym często wymaga działania w sytuacjach nagłych i nieprzewidywalnych. To zawód dla osób, które potrafią zachować spokój, myśleć logicznie i działać szybko pod presją czasu. – Pan Figurski zaoferował również pomoc przy wyborze tematu pracy licencjackiej i jej opracowaniu – podkreśla dr Zawieja-Żurowska.
O tym, jak duże zainteresowanie wzbudziło to spotkanie, które odbyło się 11 października, niech świadczy kilka wybranych komentarzy studentów:
Adrian Berdziński: Z wykładu zapamiętałem najbardziej to, że w Koninie jest zamontowanych 155 kamer. Nigdy żadnej nie widziałem, więc było to dla mnie zaskoczeniem jak dobrze są ukryte.
Agnieszka Rusin: Najbardziej zainteresowała mnie część, w której była mowa o budowie elektrowni atomowej oraz jej zaletach i wadach.
Wiktoria Ratajczyk: Najbardziej zainteresował mnie temat wykorzystywania sztucznej inteligencji na terenie naszego miasta do monitorowania np. wykroczeń drogowych. Nie spodziewałam się, że posiadamy tak zaawansowaną technologię, która jest w stanie w ciągu 10 sekund wyłapać wszystkie pojazdy łamiące przepisy w danym momencie. Jest to naprawdę imponujące :)
Maja Dzięgielewska: Najbardziej zdziwił mnie fakt, że można zrobić kurs na operatora drona za darmo.
Łukasz Lewandowski: Spotkanie oferowało duże spektrum wiedzy od wieloletniego praktyka swojej dziedziny. Prowadzący je Pan z profesjonalizmem, ale i z nutą humoru i ironii był w stanie przekazać ciekawostki dotyczące zarządzania kryzysowego oraz jego pracy. Jestem pewien, że owe spotkanie zachęciło studentów pierwszego roku do rozważenia zarządzania kryzysowego jako swojej ścieżki kariery po ukończeniu studiów.
Joanna Dziublewska: […] dowiedziałam się, odnośnie budynków czy miejsc w moim mieście, dlaczego nie mogą być zburzone bądź odnowione. Zaciekawił mnie również fakt, jak sztuczna inteligencja jest już rozwinięta, że potrafi sama generować mandaty (3 kamery wydały 900 mandatów w ciągu miesiąca). […] mam nadzieję, że w przyszłości będziemy znów mieć okazję do wspólnej rozmowy.
Laura Kawecka: Podczas […] spotkania najbardziej zainteresował mnie temat zielonych przestrzeni na rynkach oraz zgromadzeń i konieczności realizacji związanych z nimi procedur.
Wiktoria Trzcińska: Dziękuję za ciekawe 2 godziny wykładu, a nie nudnej teorii.
Odwiedź nas: Facebook YouTube Instagram Tik-Tok
Spis pracowników