fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Porady pracowników ZUS, skarbówki, inspekcji pracy otworzyły dwudniowy maraton uczelnianych dni przedsiębiorczości. Były również porady dla kobiet pracujących nie tylko w biznesie, a dotyczące ich wizerunku, który może pomóc w budowaniu kariery zawodowej. Bo jak powiedziała jedna z prelegentek: „Na szpilkach stoję, niczego się nie boję”.

Pierwszy dzień odbywał się pod hasłem „Etat czy własna firma”. Przeprowadzona na wstępie sonda wśród uczestników spotkania pokazała, że większość, bo 67%, marzy o własnej firmie. Nie wiemy, czy ten wynik się zmienił po wystąpieniach Agnieszki Jąkalskiej, kierownik Inspektoratu ZUS w Koninie, która mówiła o zaletach i wadach pracy na etacie i „u siebie”, rodzajach umów i powinnościach, jakie spadają na płatników obowiązkowych składek ubezpieczeniowych. – Etat to bezpieczeństwo, stabilność i nie trzeba się martwić o płacenie składek, bo robi pracodawca. A własna firma? Tu trzeba o nich myśleć i płacić co miesiąc z własnej kieszeni. Ale jest więcej wolności, nie ma szefa. Każdy musi wybrać sam – przyznała.

W podobnym tonie było wystąpienie Iwony Kurowskiej, kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Koninie, która podkreślała jak ważne są comiesięczne rozliczenia, gdy ma się swoją firmę, i że dobrze zdać się na fachowca, czyli dobrego księgowego. Zachęcała, by nim podejmie się decyzję, jaką formę utrzymania się wybierze, łączyć pracę na części etatu z małą działalnością gospodarczą, szczególnie nim skończy się 26 lat. Do tego wieku bowiem obowiązują łagodniejsze przepisy podatkowe. Na koniec przyznała, że gdyby mogła dziś wybierać, postawiłaby na własną działalność.

A skoro mowa o potrzebie korzystania z pomocy księgowego, o jego sylwetce zawodowej mówiła Marta Woźniak, sekretarz zarządu konińskiego oddziału terenowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Zwróciła uwagę, że w Polsce to zawód „uwolniony”, co oznacza, że niekoniecznie wykonują go ludzie z właściwym wykształceniem. – W tych sprawach warto polegać na specjaliście – mówiła wprost.

O zadaniach inspekcji pracy, z kontrolami której musi się liczyć każdy, czy to „mały” czy „duży” pracodawca, mówiła Katarzyna Rusin, inspektor, konińskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

Drugi dzień odbywał się pod hasłem przedsiębiorczości kobiet. O swojej drodze zawodowej opowiadały m.in. Anna Kołodziejczak, z Wydziału Organizacji i Analiz II Oddziału ZUS w Poznaniu, to właśnie ona przyznała, że szpilki dają jej poczucie pewności, Agnieszka Jąkalska, która podkreśliła, że nie trzeba być w biznesie, by osiągnąć sukces, Marta Mroczkowska, właścicielka firmy brokerskiej Mromar z Koła, która przyznała, że założyła ją, bo nie wyobrażała sobie, by zostać bez pracy. Dziś nie narzeka, ale musi się liczyć z częstymi kontrolami, bowiem firmy zajmujące się hazardem są stale pod lupą urzędu skarbowego.

O swoich biznesach, związanych z branżą beauty, opowiadały Karolina Gajdzińska (Avon), Anna Andrzejewska (Face Lab Clinic), Eliza Krzymińska, stylistka paznokci i nasza studentka (bynajmniej nie kosmetologii), oraz Izabela Laskowska (Studio Body Active). Pierwsza z nich, oprócz swojego zawodowego credo: „Działam jak chcę i kiedy chcę”, polecała odpowiednie perfumy do pracy, a więc świeże, owocowe i drzewne, do tego stonowany makijaż i …. oczywiście szpilki. Anna Andrzejewska przedstawiła zalety makijażu permanentnego, różnice między nim a tatuażem. Zapewniała, że jedną z największych jego zalet jest to, że daje pewność wyglądu. Eliza Krzymińska zwróciła uwagę, że kiedy na kogoś patrzymy, najpierw lustrujemy twarz i oczy, a w drugiej kolejności ręce. M.in. omówiła znaczenie kolorów, na jakie obecnie najchętniej maluje się paznokcie. Natomiast Izabela Laskowska zwróciła uwagę, że dbałość o wygląd jest ważny, ale ważne jest pozytywne nastawienie, szacunek do siebie, do tego wszystkie elementy naszego wyglądu powinny być spójne. – Jeśli nie są, nie będziemy prawdziwi, i inni to wyczują – podkreśliła.

Na zakończenie odbyła się mini prezentacja ubiorów dla kobiet w biznesie. Trzy studentki przedstawiły swoje wersje ubioru do biura, na spotkanie z zarządem i na spotkanie z kontrahentem biznesowym.

Światowe Dni Przedsiębiorczości na naszej uczelni odbyły się 18 i 19 listopada. Przygotowała je Katedra Nauk Ekonomicznych pod honorowym patronatem rektora ANS w Koninie. Warto również dodać, że większość zaproszonych do udziału prelegentek, to absolwentki naszej uczelni, a ich słuchaczkami były studentki kierunków ekonomicznych.

aria

Przedsiębiorcze na własnych zasadach (12)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (9)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (4)
IMG_1170
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (10)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (13)
IMG_1190
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (7)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (17)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (8)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (11)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (20)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (24)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (33)
Dni przedsiębiorczości  (2)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (16)
Dni przedsiębiorczości  (1)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (3)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (28)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (25)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (37)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (34)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (38)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (43)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (42)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (27)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (29)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (52)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (50)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (51)
Dni przedsiębiorczości  (15)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (54)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (55)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (68)
Dni przedsiębiorczości  (5)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (61)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (62)
Przedsiębiorcze na własnych zasadach (56)
Dni przedsiębiorczości  (8)
Dni przedsiębiorczości  (11)
Dni przedsiębiorczości  (17)
Dni przedsiębiorczości  (25)