fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

„Bulwar” – tak brzmiało hasło, które musieli odgadnąć uczestnicy gry miejskiej, jednocześnie kolejnej edycji (16 maja) Akademii Młodego Studenta PWSZ w Koninie. – Pogoda była fatalna, ale zabawa świetna – uważa Andrzej Łącki, współorganizator historyczno-terenowego, czyli turystycznego wydania AMS.
 
„Akademia Młodego Studenta” to projekt realizowany od tego roku akademickiego. Do tej pory miała już kilkanaście wydań. Ma popularyzować edukację, wzbudzać zainteresowanie nauką oraz rozwijać twórcze postawy u dzieci i młodzieży. Forma nauczania i zachęcania, zaproponowana przez ich organizatorów, czyli różne katedry PWSZ w Koninie, jest dowolna.

Katedra Turystyki i Rekreacji, przygotowując swoje wydanie AMS, postawiła na ruch, co przecież zupełnie nie dziwi, i do nauki przez zabawę zaprosiła uczniów klas turystycznych ze szkół ponadgimnazjalnych: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zespołu Szkół im. Kopernika w Koninie. W programie była gra miejska, która miała sprawdzić wiedzę historyczną o Koninie i sprawność poruszania się w terenie wg planu. Na starcie, przy moście Toruńskim, zgłosiło się osiem 4-osobowych grup. Po odebraniu kart z mapką ruszyły ostro, a nawet biegiem, na trasę, by meldować się w kolejnych punktach i odpowiadać na wylosowane pytania dotyczące miejsca, w którym się znalazły, np. jaka jest wysokość Słupa Milowego. Za prawidłową odpowiedź drużyna otrzymywała jedną z liter hasła-rozwiązania. Stąd ważna była również kolejność ich zdobywania. Punkty, w których na uczestników czekali studenci turystyki i rekreacji, mieściły się na Bulwarach Nadwarciańskich, placach Zamkowym i Wolności, przy dworku Zofii Urbanowskiej, ratuszu i farze.

Plan gry przewidywał 2-godzinne poszukiwania, jednak pierwsza i zwycięska drużyna stawiła się na mecie z prawidłową odpowiedzią już po 21 minutach. – Niesamowicie się spięły – pochwalił Barbarę Swacińską, Dominikę Lange, Klaudię Borowiec i Darię Rządkowską z „Kopernika” Andrzej Łącki, współorganizator AMS. Przyznał jednocześnie, że ta gra, ponieważ był pierwsza, była rodzajem testu. – Następna będzie trudniejsza – zapewnił.

Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali pamiątkowe upominki i certyfikat AMS, natomiast zwyciężczynie po albumie z fotografiami Konina i okolic.

Dalszy ciąg turystycznego wydania AMS, przygotowanego przez dr Jowitę Górkę i mgr. Andrzeja Łąckiego z KTiR już w piątek, 23 maja.

zdjęcia Andrzej Łącki 

aria
17851_dsc_5414
17852_dsc_5419
17853_dsc_5423
17854_dsc_5430
17855_dsc_5433
17856_dsc_5441
17857_dsc_5449
17858_dsc_5459
17850_dsc_5410