fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Konferencja Naukowa Polska Gwardia Narodowa  –  mit, potrzeba czy konieczność?”, inaugurująca Międzyuczelniany Projekt Naukowo-Badawczy pod tą samą nazwą, odbyła się  26 czerwca 2015 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie. W imieniu prof. Mirosława Pawlaka, rektora PWSZ w Koninie, otworzyła ją dr Karina Zawieja-Żurowska, nowo wybrana dziekan Wydziału Społeczno-Humanistycznego.

Organizatorami konferencji byli: Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, Wydział Socjologii i Pedagogiki Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie, Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Wydział Zarządzania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Sieradzu, Zakład Teorii Bezpieczeństwa Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
 
Oprócz przedstawicieli uczelni zaangażowanych w projekt w spotkaniu uczestniczyli studenci bezpieczeństwa wewnętrznego PWSZ w Koninie. Jako pierwszy prelegent wystąpił prof. nadzw. dr hab. Ireneusz T. Dziubek z PWSZ w Koninie, Przewodniczący Rady Naukowej projektu. Wygłosił referat wprowadzający w jego cele, założenia i przybliżył etapy jego realizacji. Następnie dr Konrad Hennig z WSH-E w Sieradzu mówił o zintegrowanym systemie bezpieczeństwa państwa, z uwzględnieniem Obrony Cywilnej, Obrony Terytorialnej i Narodowych Sił Rezerwy. Mgr Maciej Paszyn z Wydziału Zarządzania i Dowodzenia AON mówił o analizie potencjału organizacji proobronnych w procesie tworzenia GN w Polsce. Także temat Gwardii Narodowej (GN) poruszyła w swoim wykładzie dr Bogumiła Pawlaczyk z Wydziału Zarządzania PWSZ w Kaliszu, skupiając się na formalnoprawnych aspektach warunkujących jej utworzenie oraz mgr Pamela Zimoch z  PWSZ w Kaliszu, mówiąc o naborze i selekcji do tej formacji.
 
Istotnym elementem funkcjonowania GN jest kształtowanie odpowiedniego morale, postaw obywatelskich i patriotycznych w tej formacji, o czym przekonywali prof. nadzw. dr hab. Włodzimierz Feler i prof. nadzw. dr hab. Jacek Zieliński z Zakładu Teorii Bezpieczeństwa Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Doc. dr Beata Wenerska i doc. dr Jan Frąszczak z Wydziału Zarządzania PWSZ w Kaliszu przybliżyli słuchaczom zasady finansowania GN. O zagrożeniach chemicznych z jakimi stykać się może ta formacja mówił mgr Błażej Gołębiak z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Prof. nadzw. dr inż. Marian Kryłowicz z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu omówił problem planistyki obronnej kraju w aspekcie zagrożeń czasu i pokoju, zaś mgr Janusz Przybył z Wydziału Zarządzania PWSZ w Kaliszu omówił przywództwo sytuacyjne w służbach mundurowych.

Konferencję zamknęła dyskusja podsumowująca, którą poprowadził prof. dr hab. Waldemar Kaczmarek z Akademii Obrony Narodowej.
 
Ekdar/IMY
 
27840_img_3064
27842_img_3069
27844_img_3072
27846_img_3074
27848_img_3077
27850_img_3086
27851_img_3088
27853_img_3090
27855_img_3094
27857_img_3099
27859_img_3103
27861_img_3108