fbpx
 • Czcionka: A A+ A++
 • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
 • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
 • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Wydział Filologiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie
zaprasza na
drugą edycję międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji naukowej pod hasłem:

 

ZBLIŻENIA: językoznawstwo - translatoryka - literaturoznawstwo

Konin, 16-17 listopada 2015 r.


pod patronatem:
Jego Magnificencji prof. zw. dr. hab. Mirosława Pawlaka Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie
oraz Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego

Konferencja skierowana jest do pracowników naukowych i dydaktycznych, teoretyków i praktyków, pracujących w ramach dyscyplin powiązanych ze sobą w szeroko pojmowanym obszarze nauk humanistycznych, w szczególności w językoznawstwie (systemowym i stosowanym), translatologii i literaturoznawstwie. Temat planowanej konferencji świadomie formułujemy szeroko, aby jej uczestnicy mogli przedstawić swoje różnorodne zainteresowania badawcze, które przez poszukiwanie punktów stycznych prowadzą do łączenia dyscyplin i poszerzania pola badawczego w humanistyce. ZBLIŻENIA to propozycja wielowątkowej płaszczyzny dyskusji, która mogłaby pokazać drogi do przekraczania granic we współczesnej humanistyce. Stąd też zasadne będą referaty o charakterze interdyscyplinarnym.

Planujemy następujące sekcje:

1. Sekcja językoznawcza (językoznawstwo systemowe i stosowane)

 • języki specjalistyczne oraz teksty fachowe: teoria, przekład i dydaktyka
 • gramatyka kontrastywna oraz jej rola w kształceniu nauczycieli
 •  leksykografia kontrastywna
 •  językoznawstwo korpusowe (zastosowanie korpusów równoległych do budowy słowników dwujęzycznych)
 •  badania diachroniczne nad językiem
 •  tłumaczenie w procesie uczenia się języka obcego
 •  inne aspekty dydaktyki

2. Sekcja translatologiczna

 •  tłumaczenie jako akt komunikacji interlingwalnej i interkulturowej
 • lingwistyczne i interkulturowe kompetencje tłumacza
 • rodzaje tekstów i strategie tłumaczenia

3. Sekcja literaturoznawcza
 • komparatystyka literacka
 • recepcja estetyczna
 • studia przypadku
 • iteratura obcojęzyczna w Polsce i polskojęzyczna poza granicami kraju; odwołanie do klasyki i tłumaczenia
 • literatury współczesnej
 • analogia estetyczna w tłumaczeniu.
Ze względu na formułę i zaproszenie do udziału reprezentantów wszystkich filologii planujemy wykłady i referaty w języku polskim i niemieckim. Podczas obrad przewidujemy wykłady plenarne wiodących autorytetów z podanych w tytule konferencji dyscyplin humanistycznych.

Zaproszenie do udziału w konferencji zgodzili się przyjąć do tej pory m.in.

prof. zw. dr hab. Barbara Lewandowska-Tomaszczyk (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, Uniwersytet Łódzki)

prof. zw. dr hab. Roman Lewicki (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, Uniwersytet Wrocławski)

prof. UAM dr hab. Kazimiera Myczko (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

prof. zw. dr hab. Mirosław Pawlak (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

dr Lutz Kunztsch (Gesellschaft für deutsche Sprache e. V. [GfdS], Wiesbaden)

Planujemy wydanie monografii w jednym z polskich wydawnictw. Konferencja odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2015 r. w budynku głównym Państwowej Szkoły Zawodowej przy ul. Przyjaźni 1 w Koninie. Opłata konferencyjna wynosi 300 zł i obejmuje koszty organizacyjne i wydawnicze, a także wyżywienie (obiady i bufet kawowy), włączając w to uroczystą kolację.


Zgłoszenia udziału w konferencji (formularz w załączeniu Anmeldeformular) prosimy przesyłać na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 25 października 2015 r.

Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i referatu otrzymają Państwo po 20 października 2015 r. Opłatę konferencyjną prosimy przelać na konto Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie nr 67 1500 1461 1214 6002 7586 0000 z dopiskiem „Zbliżenia 2015” oraz oznaczeniem imienia i nazwiska uczestnika (zwłaszcza, gdy opłata jest dokonywana
z konta instytucji) do dnia 25 października 2015 r.


W przypadku zgłoszenia rezygnacji z udziału w konferencji do dnia 30 października 2015 r. będzie możliwy zwrot 50% opłaty konferencyjnej. Po tym terminie opłaty nie będą mogły być zwrócone.


Dla uczestników konferencji dokonaliśmy wstępnej rezerwacji miejsc noclegowych z 16 na 17 listopada w Hotelu Konin przy Al. 1-go Maja 13 (strona internetowa: http://www.hotelkonin.pl/, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 063 243 76 00), po preferencyjnej cenie 135-145 zł za dobę w pokoju 1-osobowym (pokój Ekonomiczny lub Standard**), 145-185 zł za dobę w pokoju 2-osobowym (pokój Ekonomiczny lub Standard**, dla jednej osoby w 2-osobowym pokoju Standard** cena za dobę wynosi 160 zł) i 240 zł w pokoju 3-osobowym (pokój Standard**).
 
Cena noclegu obejmuje każdorazowo śniadanie oraz podatek VAT. Rezerwacji imiennej powinni dokonać sami uczestnicy, kontaktując się z hotelem telefonicznie lub mailowo. Rezerwując pokój proszę podać hasło PWSZ Konin. Opłata za nocleg będzie uiszczana bezpośrednio w hotelu. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc hotelowych, prosimy dokonywać rezerwacji możliwie szybko. Rezerwacja trzymana jest do dnia 28 października 2015 r., po tym terminie pokoje niepotwierdzone zostaną zwolnione z możliwością rezerwacji w tych samych cenach w miarę wolnych pokoi.


Ponadto zarezerwowaliśmy dla Państwa 8 pokoi jednoosobowych w Domu Studenckim nr 1 przy ul. Popiełuszki 4 w cenie 50zł/pokój. W celu rezerwacji pokoju proszę kontaktować się z panią Joanną Janicką tel. +48 63 249-71-55 lub z portiernią budynku tel. +48 63 249-71-70. Rezerwując pokój proszę podać hasło KONFERENCJA. Rezerwacja trzymana jest do dnia 2 listopada 2015 r., po tym terminie pokoje niepotwierdzone zostaną zwolnione z możliwością rezerwacji w tej samej cenie w miarę wolnych pokoi.


Wszelkie pytania prosimy kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komitet naukowy:

prof. dr hab. Roman Lewicki
prof. dr hab. Hubert Orłowski
prof. dr hab. Mirosław PawlakOrganizatorzy:

dr Anna Stolarczyk-Gembiak 
Wydział Filologiczny PWSZ w Koninie

dr Marta Woźnicka
Instytut Filologii Germańskiej UAM/ Poznań
Wydział Filologiczny PWSZ w Koninie


Załączniki: