fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Okazuje się, że uczniowie wiedzą naprawdę sporo o zdrowym odżywianiu, ale popełniają błędy żywieniowe, bo nie potrafią zerwać ze złymi nawykami – mówi dr n. med. Anna Kostiukow, która w Zespole Szkół Ekonomicznych Słupcy poprowadziła 16 listopada warsztaty „Jak jeść i co jeść – czyli po co zdrowo się odżywiać?”.
 
Uczniowie III klasy o profilu żywieniowym pracowali w grupach na zasadzie burzy mózgów. Zastanawiali się, co to jest zdrowe i niezdrowie odżywianie, po co zdrowo się odżywiać i jakie błędy żywieniowe popełnia się w ich wieku.
– Naprawdę pięknie pracowali, dyskutowali i wszystko co im przychodziło do głowy zapisywali, tworzyli „mapy myśli” . Potem ich przemyślenia były przedstawiane na forum z komentarzem moim i osób z innych grup. Widziałam, że ta forma pracy dała im dużo zadowolenia, a nauczycielka była zaskoczona aktywnością podopiecznych – opowiada dr Anna Kostiukow z Katedry Dietetyki i Kosmetologii PWSZ w Koninie.

Według wykładowczyni młodzi ludzie mają świadomość swoich błędów żywieniowych, bo wymienili ich dużo i bardzo trafnie. Ale choć mają tego świadomość, popełniają je, i to codziennie! Jak się okazało, nie potrafią zerwać ze złymi nawykami, bo nikt ich w tym nie wspiera i nie wiedzą od czego zacząć.

W części wykładowej znalazły się zalecenia żywieniowe dla osób wieku 15-18 lat.

Zajęcia zakończyło małe kolokwium. Poprawność odpowiedzi uczniowie sprawdzali sami, porównując z odpowiedziami na slajdach. – Wszyscy zdali. Myślę, że to było dla nich fajne doświadczenie – uważa dr Kostiukow.
aria