fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Bookcrossingowa półka ruszyła w PWSZ w Koninie. Skorzystać z niej będzie mógł każdy, zgodnie z zasadą propagatorów tej idei, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane. Dobrze byłoby jednak w miejsce wziętej książki zostawić inną, już nieużywaną przez dotychczasowego właściciela.

 
Bookcrossing to obcy termin, który jeszcze nie dorobił się polskiego odpowiednika. Najprostsze tłumaczenie mogłoby brzmieć „książkokrążenie” lub „książka w podróży”, a jako hasło np. „Przygarnij książkę, porzuć swoją”  lub „Weź jedną i połóż swoją” (propozycje internautów znalezione na stronie www.lm.pl). To niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa; ruchoma biblioteka – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Polega na przekazywaniu książek w specjalnie wyznaczonych miejscach, skąd można je zabrać, przeczytać i odłożyć w tym samym lub innym miejscu – może to być tramwaj, uczelnia, ulica.

Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Polsce pojawiła się dwa lata później. Uruchomiono też dwa polskie portale boockrossingowe: (www.bookcrossing.pl) i (www.gazeta.pl/podajksiazke). Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizują wtedy marsze i happeningi.

Półka bookcrossingowa w PWSZ z uruchomiona jest w  holu budynku przy ul. Przyjaźni 1.
aria