fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Podsumowano projekt „Świadomy Senior – Bezpieczny Senior”. W jego realizacji uczestniczyli studenci pracy socjalnej, którzy przeprowadzili badanie dotyczące skuteczności i efektywności działań projektowych.

Celem projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 było poszerzenie wiedzy seniorów na temat zagrożeń życia codziennego, sposobów ich zapobiegania oraz integracja wewnątrzpokoleniowa. Zrealizowano wiele tematycznych warsztatów: Przestępczość na szkodę osób starszych, Jak uniknąć zawarcia niekorzystnej umowy, Bezpieczne leki, Kurs samoobrony, Zagrożenie pożarowe, Bezpieczne i zdrowe żywienie, Prawa konsumenta, Bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Po zakończeniu projektu seniorzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez studentki pracy socjalnej, działające w SKN „Pegaz”, które dotyczyło skuteczności i efektywności działań projektowych. Analizę ich wyników, wraz z rekomendacjami, studentki przedstawiły w czasie spotkania kończącego projekt, które odbyło się 28 listopada 2015 r. w Rzgowie.

– Seniorzy z udziału w tym programie są bardzo zadowoleni, powiedzieli, że czekają na następne  – przyznaje Martyna Kowalczyk z SKN „Pegaz”. Dlatego nie dziwią dobre wyniki, jakie wyniknęły z tych badań. – 90 procent odpowiedziało, że ich wiedza na temat zagrożeń ze strony innych znacznie wzrosła. 93 procent wie jak reagować, gdy do nich dojdzie. 86 procent, m.in. po zajęciach z samoobrony, uważa, że stan ich zdrowia jest dobry. Większość przyznała, że takie projekty wpływają na integrację ludzi w tej grupie wiekowej – wymienia pozytywne (bo negatywnych nie było) wyniki badań.

W projekcie i badaniach uczestniczyło w nich 35 kobiet i 8 mężczyzn z gminy Rzgów i Sławsk.

Artur Cygan, aria
29685_dsc_0556
29686_dsc_0557
29687_dsc_0558
29688_dsc_0559
29689_dsc_0560