fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

 „Polska Gwardia Narodowa  –  mit, potrzeba czy konieczność?” to tytuł konferencji naukowej, która odbędzie się 16 grudnia w PWSZ w Koninie. Towarzyszyć jej będzie pokaz wybranych militariów i samochodowego sprzętu wojskowego.
 
Konferencja jest jednocześnie podsumowaniem międzyuczelnianego projektu naukowo-badawczego pod tym samym tytułem. Uczestniczy w niej 9 placówek naukowych z całej Polski. Oprócz PWSZ w Koninie, m.in.: Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w Warszawie, Akademia Obrony Narodowej w Warszawie, Wyższa Szkoła Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie, PWSZ w Kaliszu.

Ogólnopolskie rozważania na temat powołania gwardii narodowej rozpoczęły się po tym, jak w 2008 roku zrezygnowano w Polsce z armii poborowej, opartej na powszechnej służbie wojskowej. Wkrótce dostrzeżono, że po tych zmianach Polska w ogóle nie posiada w ramach swoich sił zbrojnych komponentu, który byłby jakimkolwiek odpowiednikiem „obrony terytorialnej” – uważa prof. Ireneusz Dziubek z Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego PWSZ w Koninie, współorganizator konferencji.

Wyniki prac projektowych przedstawione będą w auli PWSZ w Koninie przy ul. Przyjaźni, natomiast przed budynkiem odbędzie pokaz sprzętu militarnego, m.in. armaty pułkowej 76 mm, radzieckiego działa piechoty wprowadzonego do uzbrojenia w 1943 roku (również w polskim wojsku), samochodu terenowego – mercedes benz klasy G; samochodu trabant, używanego przez z NRD-owską Grenzschutz, niemieckiego samochodu amfibii – VW iltis z Bundeswehry, ukraińskiego motocykla K-750M – „koljaska” (z koszem), samochodu GAZ 69 (tzw. gazik) – radzieckiego lekkiego samochodu terenowego i innych. Przedstawią się również przedstawiciele jednostki „Strzelec” nr 1313 z Warszawy, grup rekonstrukcyjnych z Ostrowa Wlkp. i Grabowa nad Prosną.
aria


16 grudnia 2015 r.

aula, ul.Przyjaźni 1

godz. 11:00