fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Kolejne seminarium poświęcone problematyce przemocy, które odbyło się 23 maja, dotyczyło przemocy ekonomicznej. Temat podjęto na prośbę stałych uczestników tego długofalowego projektu Katedry Pedagogiki i Pracy Socjalnej PWSZ w Koninie.

‒ Ten rodzaj przemocy wiąże się z zachowaniami mającymi na celu kontrolę domowników nad nabywaniem, utrzymywaniem i korzystaniem z zasobów finansowych ‒ mówi prof. Jakub Bartoszewski, szef KPiPS. ‒ Przemoc ekonomiczna jest zazwyczaj stosowana przez sprawców w sposób wysublimowany, często powołują się na element troski o pieniądze, oszczędności. Sprawcy nagminnie stosują otwarty szantaż, typu: ‒ Od dzisiaj będziesz dostawała 10 zł dziennie ‒ przytacza przykłady nie tak obce wielu osobom, szczególnie kobietom.

Zdaniem prof. Bartoszewskiego świadomość na temat przemocy ekonomicznej jest nie jest powszechna, a jednocześnie na takie zachowania ciągle jest społeczne przyzwolenie. Należą one do zwyczajowego porządku w rodzinach czy tzw. związkach partnerskich. To z kolei jest silnie związane z tym, jak postrzega się rolę mężczyzny i kobiety w życiu społecznym. 
W seminarium uczestniczyła młodzież ze Ślesina oraz pedagodzy, nauczyciele, a także społeczność Konina.

aria