fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

„Młody czytelnik – wyzwaniem dla bibliotekarza” to temat konferencji, która 24.10.2016 r. odbyła się w Bibliotece im. prof. Mariana Walczaka PWSZ w Koninie.

Była to dziewiąta edycja obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które jak co roku zorganizowaliśmy z CDN Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Koninie.

Licznie zgromadzeni uczestnicy wysłuchali wykładu prof. Grzegorza Leszczyńskiego  Trudny czytelnik w bibliotece: młody dorosły. Oczekiwania, nawyki, lektury i dr Michała Zająca Czytelnik oporny w bibliotece: konteksty – metody pracy. Zarówno prof. Leszczyński jak i dr Michał Zając podkreślali, że aby zachęcić tzw. ”czytelnika trudnego” do czytania, należy zaproponować mu interesującą, porywającą lekturę, która jest odpowiednia do jego wieku, napisana przystępnym językiem, nie jest gruba (gruba książka może zniechęcić) i opowiada o problemach, z którymi borykają się młodzi ludzie. Bibliotekarze muszą zrozumieć, że młodzież nie chce czytać Orzeszkowej i Sienkiewicza, ponieważ ich dzieła nie opisują aktualnych problemów świata. Młodzież chce czytać o FB, grach komputerowych, przemocy w szkole, miłości i narkotykach, ponieważ to są problemy które ich bezpośrednio dotykają.”
M. Sikorska
34159_img_1236 (1)
34160_img_1239 (1)
34161_img_1241 (1)
34164_img_1258 (1)
34165_img_1279 (1)