fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

I Konferencja dla biegaczy pod hasłem „Biegaj mądrze, biegaj zdrowo” odbyła się 29 stycznia 2017 r. w Zakładzie Wychowania Fizycznego i Sportu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Inicjatorem spotkania biegaczy amatorów, nauczycieli, studentów oraz trenerów i instruktorów był Bartłomiej Wiśniewski, absolwent Wydziału Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia (wychowanie fizyczne).

Konferencja  była odpowiedzią na coraz większą potrzebę uzyskania informacji o tym jak biegać prawidłowo, żeby robić to z entuzjazmem i bez kontuzji. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni: Tomasz Lewandowski – trener klasy mistrzowskiej, którego wychowankowie to mistrzowie Europy, Tomasz Szymkowiak – olimpijczyk z Pekinu,  dziesięciokrotny mistrz Polski w biegach na różnych dystansach oraz Bartosz Malak – neurobiolog, trener i dietetyk grupy lekkoatletów (biegi długie i przeszkodowe).

Dwaj pierwsi  prelegenci poszerzyli wiedzę słuchaczy dotyczącą trenowania biegów – cykli treningowych, objętości, intensywności, przygotowania do kolejnych zaplanowanych startów. Przekonywali, że bardzo ważny jest fundament treningowy, którego nie należy pomijać,  bo na nim buduje się solidne przygotowanie do startu. Podkreślali, że każdy nauczyciel, instruktor i trener powinien kierować się zasadą, że koncepcja treningowa powinna być dostosowana do danego człowieka a nie odwrotnie.
Wystąpienie dietetyka stanowiło uzupełnienie wiedzy na temat odżywiania, wydatku energetycznego podczas wysiłku oraz tak istotnego nawodnienia organizmu. Zostały przybliżone mechanizmy fizjologiczne zachodzące w nim w okresie treningowym, przedstartowym i startowym.

Wszyscy uczestniczący w trakcie przerwy mieli możliwość spróbowania produktów żywieniowych dla sportowców, produkowanych przez firmę KUPIEC.

Wychodząc naprzeciw wzrastającemu zainteresowaniu bieganiem i wciąż niedostatecznym poziomem wiedzy na temat jak robić to poprawnie, za rok zaplanowano kolejne takie spotkanie.

Red. Ekdar
Biegaj mądrze