fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

„Cierpienia młodego Wertera”, „Jezioro łabędzie” i „Deszczowa piosenka” były motywami przewodnimi piątej edycji „Językowego Show”, które odbywa się z myślą o uczniach i nauczycielach szkół ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym z Konina i okręgu konińskiego.

W tym roku w Konkursie Języków Obcych wzięły udział trzy szkoły. Każda przedstawiła kompilację  wokalno-taneczno-scenograficzną składająca się z dokładnych cytatów lub inspirowaną trzema wymienionymi dziełami. Było z czego wybierać, bo każde z nich reprezentuje inny obszar językowy (niemiecki, rosyjski, angielski) i inny rodzaj sztuki (powieść, balet, musical). Puszczono więc wodze wyobraźni, i tak wokół zrozpaczonego Wertera tańczył czarny łabędź, czyli Odylia z „Jeziora łabędziego”, były również cierpienia Wertera w formie niemego filmu, jak i taniec łabędzi w drelichach. Nie zabrakło także tytułowej piosenki „Singing in the rain” odtańczonej z parasolką, choć zabrakło prawdziwego deszczu (nieoficjalnie wiemy, że „deszczówka” na tę okazję pozostała w wiadrze J).

Drugą część konkursu stanowił kwiz znajomości tych utworów. Były pytania proste, czyli o autorów tych dzieł, ale też niezwykle szczegółowe, np. w co zmieniały się łabędzie, czym posypywała Lotta swoje listy do Wertera (podpowiedź z widowni: „suszarką” była oczywiście błędna), ile godzin konał Werter.

Najważniejsza w konkursie była prezentacja, można było za nią dostać 70% punktów. ‒ Ocenialiśmy poziom języka, treść, a przede wszystkim oryginalność – wyjaśnia Agnieszka Matyba, jurorka i wykładowca Wydziału Filologicznego PWSZ w Koninie, który razem z Akademickim Centrum Językowym zorganizował Językowe Show. ‒ Najbardziej podobał nam się występ uczestniczącej w tym konkursie pierwszy raz reprezentacji z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich, choć pozostałe występy też były ciekawe ‒ zaznacza. Drugie miejsce przypadło grupie z Zespołu Szkół Budownictwa w Koninie, a trzecie teamowi z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych z Koła.

Uczestnicy oprócz zaszczytnych miejsc otrzymali karty upominkowe od rektora PWSZ w Koninie o wartości 400 zł za I miejsce, od starosty konińskiego ‒ 250 za II i 150 zł za III miejsce, puchary od prezydenta Konina, słowniki od Rady Miasta Konina oraz torby z upominkami od Akademickiego Centrum Językowego.

Językowe Show odbyło się 18 marca w Auli im. Jana A.P. Kaczmarka.
aria
 
Zdjęcia:Rafał Bajdek