fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

V Studencka Konferencja Naukowa „W stronę dziecka” ze specjalnym udziałem prof.zw. dr hab. Mirosława Pawlaka, rektora PWSZ w Koninie, odbyła się 30 maja.

Studenci oraz wykładowcy podjęli się zaprezentowania szczególnego etapu w życiu każdego człowieka,a mianowicie dzieciństwa. Jest to czas ogromnych możliwości i szans,które nigdy już w takim wymiarze nie będą jednostce dostępne – mówią studenci, organizatorzy konferencji.

Prof. nadzw. dr hab. Jakub Bartoszewski zwrócił szczególną uwagę na kwestię dziecka krzywdzonego. W swoim wystąpieniu podkreślał ważną rolę osoby dorosłej w kontakcie z dzieckiem krzywdzonym.Trzeba wejść w jego myślenie, w jego uczucia – mówił Profesor.

Prof. nadzw. dr hab. Jan Grzesiak zajął się kwestią wartościowania dziecka, a w szczególności jego sukcesów i trudności. Wartościowanie jest celem edukacyjnym, dlatego ważne jest by nauczyciele zdobywali umiejętności i kompetencje w tym zakresie-  mówił Profesor.

Na problematyce mediatyzacji koncentrował uwagę uczestników konferencji Marcin Olejniczak, wykładowca PWSZ w Koninie. Współczesne dziecko jest uczestnikiem ery cyfrowej, która niesie za sobą zarówno sutki pozytywne jak i negatywne – mówił Olejniczak.

Dr Marianna Styczyńska dotknęła problematyki budowania poczucia wartości dziecka. Wskazała, że wiąże się ona z odpowiednią organizacją przestrzeni edukacyjnej. Na poziom poczucia wartości dziecka ma wpływ najbliższe  otoczenie. Każde dziecko posiada niepowtarzalny schemat rozwojowy, dzięki czemu staje się wyjątkowe. Ważne, by podczas napotykanych przeszkód nie tracić wiary sens wychowania i sukcesywnie pokonywać trudności.

Studenci PWSZ w Koninie i UAM w Poznaniu (Wydział Pedagogiczno – Artystyczny w Kaliszu), poruszyli tematykę  potrzeb edukacyjnych dzieci w wieku przedszkolnym, aranżacji przestrzeni edukacyjnej dziecka w odniesieniu do współczesnych trendów oraz przedstawili rolę rodziców i nauczycieli w rozwijaniu zainteresowań dziecka. Jedna ze studentek podzieliła się także własnymi doświadczeniami z życia z  dzieckiem nadwrażliwym emocjonalnie.

Pojawiło się również zagadnienie wykorzystania pedagogiki Marii Montessori w procesie wychowawczo - dydaktycznym małego dziecka oraz koncepcji Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej  w nauczaniu matematyki w przedszkolu.
Jak przystało na przyszłych pedagogów Nie zabrakło również akcentu artystycznego. Przed uczestnikami wystąpili Milena Kwiatkowska, absolwentka pedagogiki oraz Krzysztof Miętkiewicz.

W konferencji udział wzięli dr Karina Zawieja-Żurowska, dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego, Małgorzata Chybicka, kierownik Zakładu Pedagogiki, Artur Cygan, kierownik Zakładu Pracy Socjalnej. Organizatorem V edycji konferencji było Koło Młodych Pedagogów pod opieką dr Marianny Styczyńskiej.