fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony


stustman baner internetowy13Kolejne warsztaty w ramach projektu „SUSTMAN – przedsiębiorczość, zrównoważony rozwój i produkcja dla studentów PWSZ w Koninie” odbyły się w dniach 19-24 kwietnia 2015 r. Tym razem studenci i osoby zajmujące się wdrażaniem projektu zapoznawali się z rozwiązaniami w zakresie oszczędnego, zrównoważonego i ekologicznego gospodarowania i zarządzania, stosowanymi w Norwegii (poprzednie warsztaty wyjazdowe odbyły się w ośrodku wykorzystującym wody geotermalne w Polsce).  

Uczestnicy warsztatów, po przylocie do Oslo, zakwaterowani zostali w hotelu FOLKETEATRET. Hotel ten jest przykładem ‘sustainability’, ponieważ został zaadoptowany z budynku byłego teatru. Następnego dnia odbyło się spotkanie w Innovasjon Norge (Instytut Innowacji) z Marianne T. Kinnari – head of Green Growth. Poprowadziła ona wykład na temat: Green Industries in Norway. Prezentacja dotyczyła przykładów zastosowania energii odnawialnych w różnych dziedzinach życia i gospodarki, np. na statkach i promach napędzanych energią elektryczną, pozyskiwaną z hydroelektrowni lub gazem ciekłym. Jest to bardzo dobry i symboliczny przykład na to, jak Norwegia przeszła szybką ewolucję od kraju rolniczego, przez eksportera ryb, do bycia potęgą w Europie w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Omówione podczas spotkania zostały także zasady finansowania podobnych pro-ekologicznych rozwiązań w gospodarce, gdyż Innovasjon Norge wspiera finansowo przedsiębiorstwa norweskie wdrażające pro-ekologiczne rozwiązania na całym świecie.

Trzeciego dnia odbył się wyjazd do Gjovik University College i spotkanie z dziekanem Wydziału Technologii, Zarządzania i Ekonomii, Thorbjornem Skogsrotem. Przedstawił on najważniejsze informacje na temat organizacji nauki w Gjovik  University College. Uczelnia oferuje, między innymi, studia doktoranckie z zakresu zrównoważonych procesów produkcji i energii odnawialnej. Chlubą szkoły są centra badawcze, np. centrum zrównoważonej produkcji, ochrony informacji, kryminalistyki czy materiałoznawstwa i materiałów lekkich. Uczelnia współpracuje z 25 krajami i ponad 100 uczelniami wyższymi na świecie, m.in. w Australii, Austrii, Belgii, Kanadzie, Chinach, Namibii, Nowej Zelandii i USA. 

Następnie dla gości z PWSZ w Koninie prof. Tom Johnstad wygłosił wykład ”Sustainable Business – challenges and opportunities”, przekonując słuchaczy o nieodzowności wprowadzania rozwiązań bazujących na zrównoważonym zarządzaniu i zrównoważonym rozwoju, które przyczyniają się do budowania państwa dobrobytu. Było to kolejne spotkanie uczestników projektu z prof. Tomem Johnstad’tem, który już gościł z wykładami w PWSZ w Koninie podczas konferencji otwierającej projekt oraz podczas warsztatów wyjazdowych w Uniejowie.

Kolejnym punktem wizyty w Gjovik było spotkanie z dr Jonny Nersveen, pracownikiem  Centrum Badawczego i Laboratorium Gjovik College, gdzie testowane są urządzenia dla niepełnosprawnych. Odbył się także pokaz drukowania w technologii 3D i przedstawienie studenckiego projektu polegającego na konstrukcji eklektycznego napędu w VW Beetle.

Następny dzień wizyty upłynął pod znakiem spotkań w Ministerstwie Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa (Ministry of Trade, Industry and Fisheries). Gospodarzami byli Wammer Tor-Ivar, Anne Magnusson, Reidun Kristine Malvik i Christian Wold Eide. Odbył się także  wykład “Innovation and Sustainability”, dotyczący głównych wyzwań i polityki uczestnictwa Norwegii w badaniach nad rozwojem nowych technologii oraz udziału Norwegii w przemyśle wodnym i rybackim.

W kolejnym dniu odbyło się spotkanie z Per Anker Nielsen w Związku Pracodawców (Confederation of Norwegian Enterprise) z Naeringslivets Hus. Studenci i wykładowcy z PWSZ w Koninie wysłuchali też wykładu na temat celów strategii zrównoważonego rozwoju i sposobów jego wdrażania w Norwegii, zwłaszcza wspierania i wdrażania pomysłów polityków w życie społeczeństwa i przedsiębiorców, wspierania współpracy pomiędzy biznesem a rządem. Warsztaty zakończyła wizyta w Hogskolen w Lillehammer, gdzie odbyło się spotkanie i dyskusja z Erik Fredriksen, kanclerzem Uczelni. Uczelnia ta nie została wybrana przypadkowo. Jest bowiem przykładem ‘sustainability’, gdyż zajmuje budynki po  centrum olimpijskim z 1994 r., które zostały dostosowane do potrzeb Hogskolen oraz szkoły filmowej, mieszczącej się również w tych budynkach.

Wyjazd do Norwegii był doskonałą okazją do zapoznania się z rozwiązaniami w zakresie zrównoważonego rozwoju, zarządzania czy eko-przedsiębiorczości. Miał także inny wymiar, polegający na zacieśnianiu współpracy między Polską i Norwegią, co jest także jednym z priorytetów Funduszy Norweskich, z których projekt SUSTMAN jest współfinansowany.

– Warsztaty w Norwegii to nie tylko ogrom wiedzy na temat nowości w gospodarce światowej, to także niezapomniane chwile ze względu na piękno tego kraju. Zobaczyć fiordy o wschodzie słońca lub zjeść krewetki na nadbrzeżu portowym to coś, czego w Polsce nie zobaczymy i czego nie da się zapomnieć! – podsumowali wyjazd po powrocie do PWSZ studenci z zarządzania, którzy byli w Norwegii. Wszyscy oni mieli ufundowane stypendium na wyjazd, więc nie musieli przejmować się cenami biletów lotniczych czy kosztami zakwaterowania czy jedzenia.

Zapraszamy wszystkich chętnych studentów, studiujących na dowolnym kierunku w naszej uczelni, do uczestnictwa w projekcie. Jest to unikalna możliwość na zdobycie dodatkowej,  szerokiej wiedzy z zakresu zrównoważonych procesów produkcji, zarządzania czy rozwoju, umiejętności miękkich, językowych czy też zakładania własnej działalności gospodarczej. Zwiedzić zaś Norwegię za darmo – wprost bezcenne, jak mówią studenci uczestniczący w projekcie. Planowany jest bowiem jeszcze jeden wyjazd dla uczestników projektu, którzy napiszą w trakcie jego trwania najlepszy biznesplan w ramach przedmiotu eko-przedsiębiorczość.

Zapisywać się można w Biurze Projektu, p. 209, ul. Przyjaźni 1, tel. 63 24 97 258, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji o projekcie SUSTMAN na stronie internetowej www.sustman.pwsz.konin.edu.pl zaś o funduszach norweskich na stronie www.norwaygrants.org.
 
Projekt „SUSTMAN – przedsiębiorczość, zrównoważony rozwój i produkcja dla studentów PWSZ w Koninie” współfinansowany jest ze środków funduszy norweskich i krajowych.
 
BŁ/Ekdar 
26531_img_4204
26526_img_3808
26529_img_3843
26524_img_3795
26525_img_3799
26527_img_3818
26528_img_3822
26530_img_4201