fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony


O polityce, korupcji, komercjalizacji, dopingu, chuligaństwie, terroryzmie, rasizmie, czyli niepożądanych zjawiskach we współczesnym sporcie opowiadał podczas wykładów dla uczniów trzech konińskich szkół prof. Maciej Łuczak, wykładowca Wydziału Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia PWSZ w Koninie.
 
‒ Wiele z nich to jednak rzecz nienowa, choćby chuligaństwo stadionowe – przypomniał prof. Łuczak. ‒ Już w starożytnych Pompejach podczas wyścigów rydwanów doszło do zamieszek i cesarz Justynian wysłał do ich stłumienia 30 tysięcy żołnierzy ‒ dodał.
Prof. podjął również temat uzależnienia do sportu. ‒ To działa podobnie jak alkohol czy narkotyki. Szczęście, euforia, jakie niektórym daje ruchu powoduje u nich rodzaj głodu na to, żeby stale mieć „pałera”, czyli wysoki poziom dopaminy w organizmie ‒ wyjaśnił.
Uczniowie chętnie zadawali pytania, m.in. o doping, korupcję w lidze europejskiej i ustawianie meczów przez bookmacherów.
Spotkania odbyły się 21 stycznia w Zespole Szkół Hutniczo-Technicznych , Zespole Szkół im. M. Kopernika i Gimnazjum nr 6.
aria