fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony


 
Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, budowany właśnie przy ul. Sulańskiej w Koninie, zwiedzili 13 stycznia studenci mechaniki i budowy maszyn. Jest to jeden z pięciu zakładów termicznej obróbki odpadów w Polsce.
 
Grupa studentów II, III i IV roku, jednocześnie członków koła NOT, miała możliwość obejrzenia nie tylko budowy spalarni, ale także kotła od wewnętrznej strony (ma konstrukcję wiszącą), miejsca składowania żużlu, bunkra magazynowania odpadów oraz całego procesu zwanego paleniskiem rusztowym.
ZTUOK (w ramach Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi) jest jedną z pięciu tego typu spalarni w Polsce. Zajmuje powierzchnię 4 ha. Przedsięwzięcie ma na celu uporządkowanie i dostosowanie gospodarki odpadami na terenie miasta i 35 gmin powiatów konińskiego, kolskiego, słupeckiego oraz tureckiego.

Uzyskana w ten sposób energia pozwoli na zaoszczędzenie wykorzystywanych obecnie paliw kopalnych, zmniejszy się też emisja zanieczyszczeń pochodzących ze źródeł konwencjonalnych.
red. aria