fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Pokaz filmów dokumentalnych połączony ze spotkaniem z ich twórcą, Zdzisławem Siwikiem, odbył się 17 grudnia w Bibliotece PWSZ w Koninie. Obejrzeć było można filmy „Moje pięć minut’’ oraz ,,Joto Giotto Dimitrow’’.
 
Zdzisław Siwik jest twórcą filmów dokumentalnych, reżyserem i montażystą. Ukończył Kolegium Mody ASP w Łodzi oraz Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Jest autorem wielokrotnie nagradzanym – laureatem Nagrody Specjalnej im. Aleksandra Kamińskiego na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi („Spotkanie”, 2003), Nagrody Jury na Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” we Wrocławiu w kategorii niezależny film dokumentalny („Tajne Stowarzyszenie Abstynentów”, 2004),  I Nagrody na XXIII Wielkopolskich Porównaniach Filmowych („Moje pięć minut”, 2010). Za autorski dokument „Joto Giotto Dimitrow” zdobył nagrodę na Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA w Warszawie (2014).

We wprowadzeniu do pokazu filmów Marcin Olejniczak, wykładowca w Katedrze Pedagogiki i Pracy Socjalnej, zwrócił uwagę na humanistyczny wymiar twórczości Siwika. W kontekście nie tylko lokalnych uwarunkowań odbioru jego dokonań artystycznych, ukazuje konsekwencję w drodze twórczej, widoczną zwłaszcza w charakterystycznym (pełnym namysłu i ciepła) podejściu do bohaterów i świata przedstawionego.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały dwa filmy – ,,Moje pięć minut’’ (obraz dokumentujący pracę amatorskiej grupy teatralnej) oraz ,,Joto Giotto Dimitrow’’ (film ukazujący skomplikowane losy konińskiego rzeźbiarza).

W czasie dyskusji artysta zwrócił uwagę na główne motywy swojej twórczości, które najczęściej związane są silnie z jego biografią, wskazał na warunki, które muszą być spełnione, żeby dany temat mógł nazwać ,,filmowym’’ oraz ukazał specyfikę autorskiego warsztatu pracy. W spotkaniu i dyskusji wziął udział również Andrzej Białas – autor muzyki do pokazywanych filmów.
Pokaz i spotkanie autorskie zorganizowane zostały przez SKN ,,Wizja’’ i Zakład Pedagogiki PWSZ w Koninie.
MO/ekdar
22722_pokaz-filmow-z-siwik-2
22723_pokaz-filmow-z-siwik-3
22724_pokaz-filmow-z-siwik-4
22725_pokaz-filmow-z.-siwik-1