fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony


 
Już drugi raz Maraton Pisania Listów organizują studenci PWSZ w Koninie. Komu nie są obojętne losy ludzi więzionych za przekonania, może wstąpić wieczorem 11 grudnia do budynku uczelni przy ul. Przyjaźni i napisać apel w obronie jednej z siedmiu wybranych osób.
 
Maraton jest akcją ogólnoświatową, ale pomysł narodził się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 roku. ‒ Dziś uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International ‒ czytamy na stronie organizacji.

Dzięki listom pisanym przez ludzi na całym świecie udaje wpłynąć co roku na poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W tym roku są to m.in. aktywistka Liu Ping z Chin, Daniel Quintero, uczestnik antyrządowych demonstracji w Wenezueli i Chelsea Manning ze USA, która przekazywała serwisowi Wikileaks niejawne materiały rządowe.  ‒ Włączamy się do tego maratonu i zachęcamy nie tylko studentów, ale też mieszkańców Konina ‒ mówią Agnieszka Maćkowiak i Sylwia Chojnacka ze Studenckiego Koła Naukowego „Cooltura”.

Akcja rozpoczyna się o godzinie 19 i potrwa do północy. Uwaga! Dla „maratończyków” otwarte będzie boczne wejście od ul. Wyszyńskiego. Historie osób, w obronie których można w tym roku apelować, będą dostępne na miejscu. Listy powinny być krótkie i proste. ‒ Mamy papier, mamy długopisy i służymy pomocą językową, gdyby ktoś chciał napisać list po angielsku ‒ zapewniają studentki anglistyki.

Dla podgrzania atmosfery maratonu będzie muzyka na żywo. Wystąpią: Szczepan PAX, Łysy, zespół złożony ze studentów Katedry Filologii oraz Mariusz Urbaniak, wokalista znany m.in. z udziału w programie telewizyjnym „Bitwa na głosy” w 2012 roku.
‒ Listy pisane przez ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych ‒ apeluje Amnesty International.
aria