fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Szanowni Państwo, Drodzy Studenci i Pracownicy PWSZ w Koninie,

jak wszyscy wiemy, zagrożenie epidemiczne w Polsce zwiększa się z dnia na dzień, a liczba osób zakażonych koronawirusem systematycznie rośnie. Jest to dla nas wszystkich bardzo trudna sytuacja, a dla mnie osobiście największe wyzwanie, z którym muszę się zmierzyć od momentu, gdy blisko dziewięć lat temu obejmowałem funkcję rektora naszej Uczelni. Musimy jednak mieć świadomość, że także ten kryzys, podobnie jak wiele innych, które miały miejsce w przeszłości, dobiegnie wcześniej czy później końca, a kiedy się to stanie zależy w dużej mierze od nas samych i od naszej postawy. Przede wszystkim nie wolno nam ulegać panice, która w żadnej sytuacji nie jest dobrym doradcą. Nie mniej istotne jest to, aby konsekwentnie przestrzegać zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych, ograniczać codzienne kontakty z innymi, zrezygnować ze zbędnych podróży i, na tyle, na ile jest to możliwe, spędzać jak najwięcej czasu w miejscu zamieszkania.

W odpowiedzi na rosnące zagrożenie, wydałem kilka zarządzeń, które mają na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród członków wspólnoty akademickiej. Do odwołania zostały zawieszone zajęcia dydaktyczne, niezależnie od ich formy, nie odbywają się dyżury nauczycieli akademickich, ograniczony został czas pracy pracowników administracji i obsługi, a spora część osób wykonuje zadania w sposób zdalny. Zaprzestaliśmy bezpośredniej obsługi interesantów i wprowadziliśmy wiele ograniczeń dla studentów, którzy nadal przebywają w akademikach. Podjąłem decyzję o zawieszeniu posiedzeń organów kolegialnych, a Uczelniana Komisja Wyborcza przyjęła uchwałę o zawieszeniu czynności związanych z wyborem nowego rektora i senatu. W sytuacji w jakiej się obecnie znajdujemy moim nadrzędnym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa studentom i pracownikom PWSZ w Koninie i nie ma na dzisiaj wartości czy zadań, które byłyby ważniejsze. Zdaję sobie sprawę, że wprowadzone rozwiązania mogą wiązać się dla wielu osób z całym szeregiem komplikacji i niedogodności. Tym bardziej dziękuję za wyrazy zrozumienia, które do mnie docierają.

Mam świadomość, że obecna sytuacja jest źródłem niepewności i niepokoju zarówno dla studentów, jak i nauczycieli akademickich. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i trudno jest dzisiaj powiedzieć, jak długo potrwa przerwa w odbywaniu zajęć i czy będzie niezbędne wydłużenie roku akademickiego, tym bardziej że takie decyzje nie muszą zależeć tylko od nas. Chciałbym zapewnić studentów, że podejmujemy działania mające na celu realizowanie przynajmniej części zajęć dydaktycznych na odległość i zamierzamy je zintensyfikować. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że zajęcia, szczególnie te na studiach niestacjonarnych i podyplomowych, muszą zostać w dogodnym terminie odpracowane. Już wkrótce ukaże się też mój komunikat dotyczący odpłatności za te studia oraz opłat za miejsce w domu studenckim. Jeśli chodzi o nauczycieli akademickich, poddaję dogłębnej analizie rozwiązania umożliwiające, chociażby częściową, wypłatę wynagrodzeń za zajęcia prowadzone w ramach nadgodzin czy umów cywilno-prawnych. Trudno dzisiaj wyrokować, jakie otrzymamy wytyczne w tym względzie, ale pragnę zapewnić, że, jeśli tylko będzie to możliwe, będę podejmował działania jak najkorzystniejsze dla naszych pracowników.

Chciałbym wszystkim Państwu serdecznie podziękować za postawę, jaką wykazujecie w tej wyjątkowej sytuacji. Nauczycielom akademickim dziękuję za podejmowanie wysiłków mających na celu prowadzenie zajęć na odległość, opracowywanie materiałów dydaktycznych czy pozostawanie w ciągłym kontakcie mailowym ze studentami. Jestem także wdzięczny pracownikom administracji za gotowość do rzetelnego wykonywania codziennych zadań, nawet jeśli odbywa się to poza terenem Uczelni. Nie mogę też nie wspomnieć o pracownikach obsługi, którzy z poświęceniem wykonują swoje obowiązki, i którzy, szczególnie na portierniach, mają wciąż bezpośredni kontakt z dużą liczbą osób. Dziękuję studentom, zwłaszcza tym, którzy musieli opuścić domy studenta bądź muszą dostosować się do wielu ograniczeń, o ile zdecydowali się tam pozostać. Chcę też podkreślić, że kilka osób z kierunku „pielęgniarstwo” zdecydowało się na pomoc w walce z epidemią w ramach wolontariatu. Jestem dumny, że mamy takich studentów, ale i wdzięczny, że podjęli się tego zadania!

PWSZ w Koninie nie jest teraz miejscem codziennych spotkań, jednak Uczelnia nie przestała w żadnym razie funkcjonować jako wspólnota i dalej realizuje swą misję. Wykorzystajmy zatem czas przerwy w zajęciach jak najlepiej. Dla studentów to dobry moment, aby nadrobić bieżące zaległości, przygotować się do egzaminów czy skoncentrować na pisaniu prac licencjackich, magisterskich i inżynierskich. Nauczyciele akademiccy z kolei mogą poświęcić te kilka tygodni na zintensyfikowanie swojej pracy naukowej, opracowywanie materiałów czy też przygotowywanie nowych kursów. Pracownicy administracji mogą skupić się na rzeczach, na które codziennie nie starcza czasu. Wszyscy możemy też poświęcić więcej czasu naszym rodzinom, bliskim i znajomym, czy po prostu realizacji naszych pasji i zainteresowań, co zwykle odkładamy z uwagi na wiele innych, ważniejszych obowiązków.

W tym bardzo trudnym okresie nie zapominajmy o osobach starszych, najsłabszych i najbardziej potrzebujących, służąc im pomocą w codziennych sprawach i ograniczając w ten sposób niebezpieczeństwo ich kontaktu z koronawirusem. Zapewniam, że jesteśmy gotowi służyć pomocą naszym pracownikom i emerytom, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Gorąco zachęcam do kontaktu z moim biurem w celu przekazywania takich próśb i informacji (tel. 63 249 72 02, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Na koniec chciałbym raz jeszcze podkreślić, że moim priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i studentom PWSZ w Koninie. Przez cały czas pozostaję do Państwa dyspozycji, czy to telefonicznie czy mailowo (tel. 728 439 210; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Będę też pełnił regularne dyżury w Biurze Rektora i jestem gotów pojawić się w Uczelni, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Dbajcie Państwo o siebie i najbliższych, i bądźcie zdrowi. Jestem pewien, że za jakiś czas będziemy już tylko wspominać, jak skutecznie stawiliśmy czoła obecnej epidemii.

prof. Mirosław Pawlak
Rektor PWSZ w Koninie