fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Szanowni Państwo, Pracownicy i Studenci PWSZ w Koninie,

bieżące wydanie magazynu Szkiełkiem i Okiem trafia do Państwa, i to głównie w wersji elektronicznej, w bardzo szczególnym czasie. Cały świat, w tym również Polska, zmaga się bowiem teraz z pandemią, koronawirusa, a inne, wydawałoby się jeszcze niedawno ważne, sprawy zeszły na dalszy plan. Wszyscy musieliśmy zmienić nasze plany, zmodyfikować sposób, w jaki na co dzień żyjemy, i przystosować się do nowej, tak niezwykłej i trudnej rzeczywistości. Wystarczy tylko pomyśleć, że jeszcze kilka tygodni temu większość z nas byłaby szczęśliwa, mogąc przez kilka dni odpocząć od pracy, nauki czy też innych codziennych zajęć. Dzisiaj, kiedy obowiązują tak liczne ograniczenia, nakazy i zakazy, wielu z nas na pewno zaczyna tęsknić za dawnymi obowiązkami i normalnym trybem życia.

Od ponad miesiąca nie są prowadzone w tradycyjny sposób zajęcia dydaktyczne i praktyki zawodowe. Duża część z nich odbywa się oczywiście w trybie zdalnym, ale trzeba sobie szczerze powiedzieć, że nic nie zastąpi regularnego, realnego kontaktu z wykładowcą, dyskusji podczas ćwiczeń czy po prostu zwykłych rozmów w przerwach między zajęciami. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie zajęcia da się zrealizować na odległość, nie wszystkie umiejętności można w taki sposób rozwijać, a na to nakładają się problemy z infrastrukturą, oprogramowaniem, dostępem do internetu i szybkością łącza. Ogromnym wyzwaniem jest przeprowadzanie zaliczeń, egzaminów, w tym egzaminów dyplomowych, choć te ostatnie zaczynają się odbywać, póki co, pilotażowo, na odległość. Wszystko to sprawia, że, o ile sytuacja epidemiczna pozwoli na powrót do normalności, niezbędna będzie korekta harmonogramu roku akademickiego, po to, aby można było zrealizować niektóre zaległe zajęcia, szczególnie te na studiach niestacjonarnych i podyplomowych.

Ten czas niesie ze sobą wiele innych wyzwań. Wielu nauczycieli akademickich, w tym ja sam, musiało pogodzić się z faktem odwołania lub przesunięcia na przyszły rok wielu konferencji naukowych, a samo prowadzenie badań naukowych stało się bardzo trudne z uwagi na problemy z pozyskiwaniem danych. Ograniczenia wprowadzane na całym świecie powodują, że opóźnia się proces wydawniczy. Mimo że mamy teoretycznie więcej czasu na zapoznawanie się z publikacjami, pisanie książek czy artykułów, paradoksalnie, nie jest wcale łatwiejsze w obecnej sytuacji. Administracja Uczelni pracuje zdalnie, ale nie jest to proste zadanie, a wiele osób, najczęściej rotacyjnie, musi pojawiać się w biurach, gdyż jest to konieczne, by zapewnić m.in. terminową wypłatę wynagrodzeń i stypendiów. Niezbędna jest też obecność pracowników obsługi, choćby dlatego, że w akademikach nadal przebywa blisko 50 studentów, w zdecydowanej większości studentów z Erasmusa. Musimy się zapewne zacząć zastanawiać nad nowymi terminami absolutoriów i innych planowanych od dawna wydarzeń. Nie udało się także w wyznaczonym terminie dokonać wyboru nowego rektora i nie odbędą się zaplanowane na koniec kwietnia wybory członków senatu. Mam nadzieję, że będzie to możliwe w czerwcu, i to w tradycyjny sposób. Mimo że wybory w trybie zdalnym są teoretycznie wykonalne, to są one, w moim przekonaniu, ostatecznością, gdyż zapewnienie ich jawności nie byłoby proste i stałyby w sprzeczności z tradycją akademicką.

Mam nadzieję, że w tych niełatwych okolicznościach z przyjemnością zapoznają się Państwo z nowym wydaniem naszego uczelnianego czasopisma. Prezentowane na jego łamach treści pozwolą przecież nam wszystkim przypomnieć sobie, jak jeszcze niedawno wyglądało życie akademickie w naszej Uczelni i jak, miejmy nadzieję, już niedługo będzie ono ponownie wyglądać. Mam głęboką nadzieję, że niedługo ponownie spotkamy się w salach wykładowych, a za kilka miesięcy zaczną odbywać się konferencje czy wydarzenia o charakterze kulturalnym i sportowym, i że ponownie będą możliwe wyjazdy w ramach programu Erasmus+. Szczerze nam wszystkim tego życzę.

Chciałbym na koniec złożyć Państwu, pracownikom i studentom, serdeczne podziękowanie za ogromne zaangażowanie i wyrozumiałość w tych jakże niecodziennych, wymagających czasach. Przestrzegajmy obowiązujących zaleceń, dbajmy o siebie, pamiętajmy o innych, tych słabszych, starszych czy chorych, zostańmy w domach i bądźmy zdrowi.

Z wyrazami szacunku,

prof. Mirosław Pawlak
Rektor PWSZ w Koninie

Kliknij w obrazek, aby pobrać wersję w formacie PDF.

nowe wydanie magazynu Szkiełkiem i Okiem