fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Zaledwie 231 odwiedzin zanotowała w październiku tego roku Biblioteka PWSZ w Koninie, co daje niecałych 11 wizyt dziennie. Dla porównania w zeszłym roku w tym samym miesiącu odwiedzin było 751, czyli średnio w ciągu dnia zaglądały do niej 33 osoby.

Pierwszy miesiąc w bibliotekach uczelnianych to dość gorący czas. Przede wszystkim studenci pierwszego roku czują potrzebę zaopatrzenia się w potrzebne materiały – podręczniki, skrypty. Zakładają konta i ruszają do półek zaraz po szkoleniu bibliotecznym. Ale w tym roku wiele się zmieniło. Przede wszystkim nie było szkolenia, ale... – Oczywiście, że będzie szkolenie dla studentów I roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych – zapewnia Sylwia Kosińska, kierownik Biblioteki PWSZ w Koninie im. Profesora Mariana Walczaka. – Udostępnimy je w listopadzie w aplikacji MS Teams – dodaje i wyjaśnia jak należy zapisać się do biblioteki uczelnianej: – Należy przyjść osobiście, z ważną legitymacją studencką, po opłaceniu 5 zł opłaty aktywacyjnej. W momencie zapisu, na podany przez czytelnika adres mailowy, generowane jest hasło do internetowej obsługi konta bibliotecznego, gdzie można samodzielnie sprawdzać stan konta, prolongować termin wypożyczenia, zamawiać oraz rezerwować książki. Szczegółowe informacje dotyczące opłat i zasad korzystania z zasobów biblioteki dostępne są na stronie internetowej biblioteki w zakładce REGULAMINY.

Dla porównania podajmy jeszcze dane dotyczące liczby nowo zapisanych. Otóż w październiku 2019 r. zapisało się do biblioteki 180 osób, natomiast w tym… 45, liczba wypożyczeń również bardzo spadła – rok temu były 1492, w tym zaledwie 565.

A przecież czytelnicy uczelnianej biblioteki, kiedy są już zapisani, nie muszą przychodzić osobiście, ponieważ mają możliwość zdalnego dostępu do baz naukowych. – Aby skorzystać z baz, należy wejść w zakładkę E-BAZY na stronie biblioteki i wybrać interesującą bazę. Warunkiem jest aktywne konto w bibliotece. Logowanie odbywa się poprzez system HAN.  Loginem jest e-mail podany przy zakładaniu konta w bibliotece, a hasło jest takie samo jak przy logowaniu się do bibliotecznego katalogu online. Warto wspomnieć, że od 1 października tego roku jest dostępna nowa lista tytułów w polskiej bazie naukowej Ibuk Libra – podkreśla Sylwia Kosińska.

Biblioteka, wypożyczalnia oraz czytelnie są dostępne dla czytelników od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 14.30, w soboty wg harmonogramu podanego na stronie internetowej biblioteki: https://www.ans.konin.pl/aktualnosci; https://www.facebook.com/BibliotekaPWSZKonin/

aria