fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

O przygotowaniu młodych kadr dla pracy socjalnej, o obecnej kondycji tych służb, o systemie i warunkach ich pracy, ale też o programach i organizacjach pomocowych mówiła dr Kazimiera Król, prof. PWSZ w Koninie, w programie „Każdy jest ważny”, który emitowany jest na kanale Resetu Obywatelskiego na YouTube.

Dr Kazimierę Król, wieloletniego wykładowcę na kierunku praca socjalna, a obecnie resocjalizacja (Katedra Nauk Społecznych), na godzinną rozmowę zaprosił Dominik Kwiatkowski, autor cyklicznych spotkań „Każdy jest ważny”, ale również gdański społecznik i prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni.

Pytana, jakich ludzi potrzeba w tym zawodzie, dr Król odpowiedziała, że przede wszystkim takich, którzy akceptują każdego człowieka i nie walczą z nim, tylko z jego problemem. Przyznała też, że ludzie, którzy przychodzą do tej pracy nie są dostatecznie zdiagnozowani, jako osoby, które się w niej sprawdzą, ani przez siebie, ani przez nauczających. Podkreśliła, że mógłby w tym pomóc program kształcenia, w którym 50 procent stanowiłyby zajęcia teoretyczne, drugie 50 procent – praktyczne. – To właśnie dzięki tej praktyce byliby nie tylko lepiej przygotowani do pracy z ludźmi, ale mogliby zderzyć się z rzeczywistością i odejść na czas w razie błędnie podjętej decyzji o wyborze zawodu – dodała.

Według dr Król największe problemy tego zawodu to nadmierna biurokratyzacja, która zabiera czas przeznaczony na działania związane z pomaganiem, brak dostatecznej ilości superwizji, która jest niezbędna każdemu pracownikowi socjalnemu, nadmierna feminizacja i – jak wielu zawodach – zbyt niskie zarobki.

W rozmowie na żywo poruszono również problem żebractwa, w którym dr Król jest autorytetem, jest m.in. autorką jednej z niewielu pozycji naukowych o tej tematyce – „Żebractwo we współczesnej Polsce jako kwestia społeczna (wyd. PWSZ w Koninie, ostatnie, czwarte wydanie pochodzi z 2017 r.). – I mnie zdarzyło się czasem dać pieniądze jakiemuś grajkowi ulicznemu, jednak w zasadzie uważam, że nie powinno się tego robić, bo to utrwalanie przekonania, że ulica daje pieniądze. Można pomóc inaczej, dać jedzenie, odzież lub pracę – powiedziała na zakończenie. Rozmowie towarzyszyło wiele komentarzy i pytań od internautów.

Reset Obywatelski to projekt dziennikarski, który koncentruje się na rzeczywistych problemach obywateli. 

Cała rozmowa do obejrzenia tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=h0FPNU7ZfbA

aria