fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

„Współczesne wyzwania zarządzania dokonaniami w praktyce miast i regionów” to tytuł seminarium naukowo-dydaktycznego, w którym uczestniczyli studenci kierunków gospodarka i administracja publiczna oraz finanse i rachunkowość.

Seminarium rozpoczęła prelekcja Natalii Starosty, studentki I roku gospodarki i administracji publicznej. W wystąpieniu „Wyzwania i rekomendacje w zarządzaniu polityką miejską” skoncentrowała się na kluczowych zagadnieniach dotyczących kształtowania przestrzeni zurbanizowanej. Podkreślała konieczność większego zintegrowania i skoordynowania działań, realizowanych dotąd w ramach polityk sektorowych, dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju i podnoszenia jakości życia w długiej perspektywie.

Ewelina Ostajewska-Szwankowska, wykładowca PWSZ w Koninie i inspektor w Wydziale Kontroli Urzędu Miejskiego w Koninie, wystąpiła z referatem „Realizacja wydatków inwestycyjnych a kondycja finansowa jednostek samorządu terytorialnego w latach 2016-2020”. Przedstawiła w niej analizę ex post wydatków miast na prawach powiatu ze szczególnym uwzględnieniem Konina. Wyniki jej badań wykazały, że miasto ma coraz mniejszą zdolność do samodzielnego finansowania własnych inwestycji. Oznacza to konieczność zaciągania zobowiązań, czego potwierdzeniem jest sukcesywny wzrost wskaźnika długu ogółem na jednego mieszkańca.

Seminarium zakończył wykład „Zrównoważona karta dokonań na przykładzie urzędu miasta”, który przedstawił dr Robert Piechota, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Technicznych PWSZ w Koninie. Zrównoważona karta dokonań to nowoczesne narzędzie zarządzania, które wywodzi się z sektora przemysłowego, jednak dzięki swej uniwersalności świetnie sprawdza się w planowaniu i pomiarze stopnia realizacji celów w miastach i regionach.

– Konkluzja płynąca z seminarium jest taka, że rosnąca liczba wyzwań stojących przed włodarzami współczesnych aglomeracji miejskich wymaga coraz lepszego planowania i pomiaru dokonań, co może być realizowane za pomocą zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych narzędzi zarządzania – podsumował spotkanie dr Piechota.

Seminarium odbyło się 13 maja za pośrednictwem aplikacji MS Teams.

red.

slajd podczas seminarium
wykres prezentowany podczas seminarium
Współczesne wyzwania zarządzania dokonaniami w praktyce miast i regionów