fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Robotyka, język, zdrowie, ekonomia i biznes – to tylko niektóre dziedziny, z których pochodziły tematy 15 wykładów przygotowanych przez naszych pracowników dydaktycznych dla mieszkańców Konina i regionu, a właściwie dla każdego. Cyklowi, w który je ujęto, nadano wspólny tytuł „Czwartkowe spotkania z uczelnią”.

Popularno-naukowe spotkania pod szyldem PWSZ w Koninie rozpoczęły się w marcu tego roku, a zakończyły w drugiej połowie czerwca. Ich autorzy, korzystając ze swojej wiedzy naukowej i praktycznej, przygotowali wystąpienia poparte wynikami badań, ale też z wieloma ciekawostkami, do tego w przystępnej formie. Były to m.in. „Biznesowy savoir-vivre, czyli czego nie wypada robić w biznesie” dr Agnieszki Szymankowskiej i „Dlaczego w biznesie warto być konsekwentnym i ciągle się udoskonalać?” dr Magdaleny Bartczak. Obie prelegentki, ekonomistki, na podstawie własnych doświadczeń omawiały niuanse i zawiłości prowadzenia swojej firmy. Dr Angelika Kargulewicz, dietetyk, zachęcała do wiosennej rewitalizacji organizmu, dr Grażyna Lewicka, filolog, radziła jak skutecznie rozmawiać, i szerzej – porozumiewać się na co dzień, a prof. Jakub Bartoszewski, psycholog i filozof, zajął się trudnym tematem mobbingu i jego wpływu na rozwój depresji. Dość nietypowy i oryginalny był temat spotkania z dr Kazimierą Król, prawnikiem i ekonomistą, która mówiła o flamenco jako fenomenie kulturowym i swoistej filozofii życia.

Po zakończeniu serii trzeba się pochwalić, że wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem — łącznie wzięło w nich udział ponad tysiąc słuchaczy/widzów. Miały formę online, co zapewne wpłynęło na frekwencję, oszczędzało bowiem zainteresowanym trudu dotarcia na miejsce wydarzenia i pozwalało posłuchać ich w ulubionym fotelu, być może ze szklanką ulubionego napoju. Liczymy, że nie były to tzw. energetyki, bo ich nadmiar może być niebezpieczny, o czym mówiła dr Agnieszka Saran-Jagodzińska, farmaceuta. Jej prelekcja „Skutki nadużywania napojów energetyzujących” miała sporą widownię – „zameldowało się” – 129 osób, które, miejmy nadzieję, wzięły sobie do serca te porady. A jeśli jesteśmy przy frekwencji, to rekordzistą okazał się dr Paweł Sobczak, fizyk i informatyk, oraz jego wykład „Czy komputer może myśleć? Czyli o sztucznej inteligencji słów kilka” – 180 uczestników.

Dzięki temu, że „Czwartkowe spotkania z uczelnią” odbywały się w systemie otwartym, mógł w nich wziąć udział każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, wiek i wykształcenie. Wystarczył laptop, tablet lub smartfon, i – oczywiście – chęci. A ponieważ wielu osobom nie zabrakło ani jednego, ani drugiego, rektor PWSZ w Koninie podjął decyzję o kontynuacji cyklu w przyszłym semestrze, w takiej samej lub zbliżonej formie.

MS & MS

czwartkowe spotkania z uczelnią baner
prowadzący czwartkowe spotkania z uczelnią
uczestnicy czwartkowych spotkań z uczelnią
slajd wiosenna rewitalizacja
slajd prowadzącej wykłąd prof. Kazimiery Król
uczestnicy wykładu