fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Obsługa maszyn CNC, czyli komputerowo sterowanych urządzeń numerycznych, to dzisiaj jedna z niezbędnych umiejętności inżyniera mechanika. Nasi studenci II roku mechaniki i budowy maszyn właśnie przechodzą taki kurs w Centrum Kształcenia Zawodowego (CKZ) w Koninie.

W szkoleniu, które realizowane jest tu w ramach grantu ministerialnego, bierze udział szesnaścioro naszych studentek i studentów. Zajęcia mają w dwóch grupach. Prowadzą je Jerzy Mijalski i Adam Mazgajczyk, nauczyciele CKZ z wieloletnim doświadczeniem. Podczas warsztatów przyszli inżynierowie uczą się prowadzenia całego procesu sterowania maszynami numerycznymi, najczęściej używanymi w przemyśle, a więc tokarkami i frezarkami. W centrum mają do dyspozycji siemensowską 5-osiową tokarkę z możliwością frezowania TOCK HTC-5000. Taka obrabiarka szybko i precyzyjnie wykonuje złożone kształty przede wszystkim z metali, w tym przypadku to aluminium, oraz tworzyw sztucznych.

Dr inż. Robert Cieślak, kierownik Katedry Nauk Technicznych PWSZ w Koninie i opiekun merytoryczny kursantów, tak tłumaczy przebieg typowego procesu skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu: – Składa się z trzech faz: projektowania wspomaganego komputerowo, przeniesienia rysunku wyrobu na program maszyn i właściwego wykonania, czyli obróbki za pomocą obrabiarki CNC.

Wszyscy studenci MiBM, zanim trafili na kurs operatora maszyn CNC, musieli poznać podstawy rysunku technicznego na papierze i w specjalnym programie komputerowym CAD (computer aided design), a także nauczyć się obsługi tradycyjnych, ręcznych obrabiarek, takich jak frezarka, tokarka i szlifierka.

Podczas ostatnich październikowych zajęć przyszli inżynierowie byli skupieni na projektowaniu figur szachowych, których komplet po wytoczeniu – jak niesie nieoficjalna wieść gminna – ma… A nie, skoro to sekret, to na razie nie zdradzimy, jaki los im pisany.

Na zakończenie szkolenia uczestnicy otrzymają certyfikat wydany przez Siemens Polska i zaliczenie w indeksie.

aria

studneci na zajęciach CNC
programy komputerowe dla studnetow na kierunkach technicznych
kurs cnc dla studentów