fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Wolontariusze z organizacji studenckiej „Razem możemy więcej” wezmą udział w projekcie socjalnym „Kiedy mnie już nie będzie…”. Program jest realizowany w Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie.

Ze studentami wolontariuszami spotkała się w tej sprawie Joanna Wołyńska, dyrektor DPS w Ślesinie i absolwentka pracy socjalnej PWSZ w Koninie. Placówka opiekuje się setką niepełnosprawnych intelektualnie osób. – Nasz program ma pomóc nauczyć je jak żyć, jak odnaleźć się w rzeczywistości, kiedy ich najbliżsi już nie będą mogli opiekować się nimi, bo nie będą mieli sił, bo umrą – wyjaśniała. Dodała, że przy tworzeniu tego programu korzystała ze swoich doświadczeń w pracy dziećmi w pieczy zastępczej, które u progu dorosłości trzeba było przygotować do samodzielnego życia. – W każdej sytuacji trzeba planować przyszłość ludzi zależnych od innych, niepełnosprawnych i starych – podkreśliła. I poprosiła wolontariuszy o napisanie scenariusza rozmowy, jaką każdy z nich miałby przeprowadzić z niepełnosprawnym podopiecznym na ten temat.

W spotkaniu uczestniczyła Julia Dudczak, studentka III roku prawa na Politechnice Lwowskiej, uchodźczyni z Ukrainy, obecnie przebywająca w Koninie. W najbliższym czasie będzie chodzić jako wolny słuchacz na zajęcia z naszymi studentami resocjalizacji. Julia mówi po polsku, ma polskie korzenie. Zapytana, czy bierze pod uwagę pozostanie w Polsce i na przykład ukończenie studiów w naszym kraju, odpowiedziała: – Nie wiem... Ja nie wiem, co będzie jutro… Nie, nie myślę pozostaniu tutaj, choć mam tu rodzinę. Chcę wrócić do siebie, do Lwowa.

aria

spotkanie wolontariuszy
spotkanie wolontariuszy  2
spotkanie wolontariuszy  3