fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony
images/Informatyka_pliki/baner-maly-na-strone-ans.png

Amelia Frankowska, studentka II roku bezpieczeństwa wewnętrznego, poprowadziła ulicami starówki pododdział strzelców z konińskiego oddziału Związku Strzeleckiego na uroczystość złożenia przysięgi.

Ślubowanie jest jednym z najważniejszych wydarzeń podczas służby każdego młodego strzelca. To w Koninie – pod dowództwem naszej studentki – odbyło się przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Poprzedziło je podstawowe szkolenie wojskowe (tzw. unitarka), które także przeprowadziła Amelia. To również ona, w przeddzień złożenia przyrzeczenia, przeegzaminowała rekrutów. Wszyscy zdali.

Związek Strzelecki (powstały w 1910 roku) to ogólnopolska organizacja paramilitarna, która zrzesza młodzież zainteresowaną wstąpieniem do służb mundurowych, pasjonującą się historią. – Nasz oddział współpracuje z Fundacją „Walkiria”, dzięki której strzelcy przechodzą żywe lekcje historii w trakcie sprzątania bunkrów – wyjaśnia Amelia. – Natomiast Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Mechanicznych Cywilnych i Wojskowych „Zajezdnia” udostępnia nam pojazdy wojskowe do szkoleń. Działamy również z różnymi grupami rekonstrukcji historycznej, jak przykładowo GRH „Karbala”, która przedstawia polskich żołnierzy walczących w Afganistanie w latach dziewięćdziesiątych i na początku dwutysięcznych – dodaje.

Koniński oddział Związku Strzeleckiego oficjalnie działa od lipca 2022 roku, a 5 września rozpoczyna nabór nowych członków.

Amelia Frankowska działa w organizacjach paramilitarnych od 2017 roku, kiedy jako kandydat na strzelca w Jednostce Strzeleckiej 4150 Konin ZS „Strzelec” zdobyła wiedzę oraz doświadczenie, by teraz móc pełnić funkcję zastępcy komendanta tej jednostki. Ma stopień drużynowego i zajmuje się szkoleniem podstawowym rekrutów, ale też sprawami administracyjnymi. Przygotowuje fotorelacje z zajęć, wyjazdów oraz akcje promocyjne.

red.

Strzelcy pod wodzą naszej studentki
Strzelcy pod wodzą naszej studentki  3
Strzelcy pod wodzą naszej studentki  2