Dopisali zarówno nasi studenci kierunków finanse i rachunkowość oraz gospodarka i administracja publiczna, jak i przedstawiciele praktyki z instytucji podatkowych, samorządowych oraz księgowi. Sala z uczestnikami konferencji przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) – „Aktualne wyzwania podatkowo-księgowe” – była zapełniona po brzegi.
A wyzwań przed księgowymi w najbliższym czasie będzie niemało, przede wszystkich tych związanych ze zbliżającymi się rozliczeniami podatkowymi za 2022 rok. Konferencja, która odbyła się w ANS w Koninie, była dla nich wsparciem i dała możliwość wymiany poglądów oraz podzielenia się wątpliwościami i poradami.
O czym więc mówili 4 listopada prelegenci?
Dariusz Strugliński, wicedyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, poruszył najważniejsze zagadnienia dotyczące rozliczeń podatków dochodowych za rok 2022, ale jednocześnie zapewnił, że nie należy się ich bać nawet wtedy, kiedy mamy do czynienia z licznymi zmianami przepisów prawa podatkowego w ciągu jednego roku. Mowa oczywiście o wprowadzonym i szybko „wyprowadzonym” programie „Polski ład”. Z wystąpieniem Dariusza Struglińskiego korespondował wykład Leszka Lewandowicza, sekretarza Zarządu Głównego i Oddziału Wielkopolskiego (OW) SKwP i doradcy podatkowego, który omówił przede wszystkim nowe obowiązki płatników PIT od 2023. Nie dało się jednak tego oderwać od rozliczeń za rok, który właśnie się kończy. – Stopień ich skomplikowania będzie potężny. Już dziś widomo, że podatkowy system informatyczny nie zadziała idealnie, nie zassie automatycznie wszystkich danych, dlatego musimy być przygotowani na rozliczenia „ręczne”. A więc przygotujcie się państwo na liczydła i kalkulatory – zapowiedział. W pierwszej części konferencji z prelekcją „Sprawa uregulowania zawodu…” wystąpiła jeszcze Marta Woźniak z SKwP. Oczywiście chodziło o zawód księgowego, który tak chętnie wybierają nasi studenci. Padło wiele argumentów na rzecz jego ponownego uregulowania prawnego dla osób, które chcą prowadzić księgi rachunkowe w ramach własnego biura rachunkowego.
Po przerwie obrady rozpoczęła Grażyna Filipiak, skarbnik OW SKwP i biegły rewident, która radziła w przystępny sposób – krok po kroku, co należy zrobić zanim zostanie sporządzony bilans, rachunek zysków i strat. Konferencję zamknął wykład, którego autor przedstawił wyniki dość nietypowych badań. Otóż dr hab. Piotr Szczypa, prof. ANS w Koninie, sprawdził i udowodnił, że zachodzi związek między imieniem a zawodem księgowego. Na początek zajął się tym zagadnieniem wśród pracowników działów księgowości w nadleśnictwach. Wyniki pokazują, że najwięcej kobiet nosi imię Anna, Małgorzata i Agnieszka, a mężczyźni – Tomasz, Krzysztof i Paweł. Autor zapewnił, że to nie koniec dociekań na ten temat.
Podczas tego spotkania, przygotowanego przez oddziały poznański i koniński SKwP i pod honorowym patronatem dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, wyróżniły się jeszcze dwa punkty. Jeden to doceniony awans naukowy wykładowcy na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Technicznych – Bronisława Bryla, który na Uniwersytecie Szczecińskim obronił rozprawę doktorską napisaną pod kierunkiem dr. hab. Piotra Szczypy i promotora pomocniczego dr. Macieja Pawłowskiego (US) i uzyskał stopień naukowy doktora w dyscyplinie ekonomia i finanse.
Drugi to niewielka, ale dość nietypowa wystawa. Pracownicy służby celno-skarbowej pokazali, co skonfiskowano turystom, którzy mieli zamiar przywieźć pamiątki z urlopu. Dodajmy, były to pamiątki nielegalne, a wśród nich skorupy żółwi, skóry węży, futra egzotycznych ssaków, koralowce, muszle, a nawet wypreparowane głowy krokodyli.
PS, aria
Odwiedź nas: Facebook YouTube Instagram Tik-Tok
Spis pracowników