Aż 16 klas akademickich uruchomiła w tym roku Akademia Nauk Stosowanych w Koninie. Uczęszczać do nich będzie ponad 420 uczniów z dziewięciu szkół średnich Konina i regionu.
Członkowie tych klas, ich opiekunowie oraz dyrektorzy szkół, które przystąpiły do uczelnianego programu „Klasa akademicka”, 7 listopada wzięli udział w specjalnej inauguracji roku akademickiego. Choć program działa od 2014 roku, to takie otwarcie odbyło się dopiero drugi raz. – Zainteresowanie ubiegłoroczną uroczystością było duże i tak się podobała, do tego liczba klas akademickich tak wzrosła, że jej zorganizowanie wydało się naturalnym krokiem – tłumaczył zebranym dr hab. Artur Zimny, prof. ANS w Koninie i jej rektor.
Rektor Zimny nawiązał do tego, że w ostatnich miesiącach uczelnia podpisała umowy o zawiązaniu klas akademickich z pięcioma nowymi w programie szkołami, czyli III Liceum Ogólnokształcącym i Zespołem Szkół Budowlanych i Kształcenia Zawodowego z Konina, ale też z kolskim Zespołem Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych i słupeckimi placówkami: Zespołem Szkół Ekonomicznych i Zespołem Szkół Zawodowych. – Cieszy mnie, że grono nam się powiększyło, szczególnie że zdecydowały się na to szkoły z ościennych powiatów, bo to pokazuje, że nasza uczelnia obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Konin, ale całą Wielkopolskę Wschodnią – podkreślił i podziękował dyrekcjom za gotowość do współdziałania.
Nieodłączną częścią każdej inauguracji jest immatrykulacja, której dokonuje rektor. Reprezentantom klas towarzyszyli w tym akcie dyrektorzy szkół. Ci ostatni, jak zapewniali, z chęcią podjęli współpracę. – Wiem ile kosztuje wprowadzenie i prowadzenie takiego projektu, ale jest tego wart. Dzięki niemu uczniowie są już jedną nogą na uczelni. Uważam, że to perełka – zapewnił Tomasz Kucharczyk, dyrektor Zespołu Szkół im. Kopernika w Koninie. Kierujący konińskim Zespołem Szkół Górniczo-Energetycznych Karol Niemczynowicz przyznał, że jest entuzjastą projektu. Dodał, że w tym roku studia w ANS podjęło aż 74 absolwentów jego szkoły. Natomiast Mieczysław Drożdżewski, dyrektor startującego w programie „Ekonomika” z Koła zapewnił, że będzie w tej auli również wtedy, gdy obecnym uczniom klasy akademickiej będą wręczane prawdziwe indeksy. Wypowiedzi dyrektorów zakończyła Karolina Rakowicz, prowadząca słupecki Zespół Szkół Ekonomicznych: – Cieszę się, że możemy być w tym fantastycznym gronie.
Finał spotkania stanowił wykład inauguracyjny, w którym dr Edyta Łoboda-Świątczak, psycholog i adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych mówiła, co zrobić ze stresem, by nie zepsuł wysiłku włożonego w przygotowanie się do egzaminu. To temat bliski każdemu uczniowi, bez względu na profil klasy, do której uczęszcza.
Wymieńmy więc na koniec profile klas akademickich prowadzonych w tym roku przez ANS. Są to:
- I LO w Koninie – klasa „języki obce w mediach” (35 uczniów),
- ZS Kopernika w Koninie – klasa „finanse i rachunkowość” (26 uczniów),
- ZSGE w Koninie – trzy klasy: „mechanika i budowa maszyn”, „spedytor”, „systemy energetyki odnawialnej” (65 uczniów),
- CKU w Koninie – pięć klas: „bezpieczeństwo wewnętrzne”, „ekonomista”, „handlowiec”, „logistyka”, „resocjalizacja” (136 uczniów),
- III LO w Koninie – dwie klasy: „pedagogika” i „resocjalizacja” (68 uczniów),
- ZSEA w Kole – klasa „finanse i rachunkowość” (11 uczniów),
- ZSBiKZ w Koninie – klasa „logistyka” (49 uczniów),
- ZSE w Słupcy – klasa „finanse i rachunkowość” (23 uczniów),
- ZSZ w Słupcy – klasa „mechanika pojazdów samochodowych” (8 uczniów).
aria
Odwiedź nas: Facebook YouTube Instagram Tik-Tok
Spis pracowników