Ułatwienia dostępu

godlo polski bip logo   godlo polski

„Uzależnienia wśród młodych ludzi i ich konsekwencje społeczne, zdrowotne i prawne” to temat wykładu, który dla klas akademickich III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Koninie przygotowała dr Kazimiera Król, prof. ANS.

Celem wykładu było przekazanie wiedzy na temat jednego z największych współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych, jakim są uzależnienia. Dlatego wykładowczyni najpierw dokonała charakterystyki uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych. Następnie przedstawiła wspólne, charakterystyczne cechy uzależnień oraz przyczyny ich występowania wśród młodych ludzi. Szczegółowo przeanalizowała konsekwencje społeczne, zdrowotne i prawne takich uzależnień, jak fonoholizm, siecioholizm (kompulsywne korzystanie ze smartfonów, portali społecznościowych, gier i YouTube’a), nikotynizm (e-papierosy), narkomania, hazard oraz zaburzenia odżywiania. Na zakończenie spotkania nie tylko omówiła działania podejmowane w walce z uzależnieniami, ale także wskazała miejsca, w których osoby uzależnione mogą uzyskać pomoc.

– Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że osiągnięcia cywilizacyjne ułatwiają nasze funkcjonowanie, sprawiają, że szybciej zdobywamy informacje oraz pełniej uczestniczymy w życiu społecznym i kulturalnym. Dają również szerszy dostęp do wiedzy i rozrywki. Niestety, mają także swoją ciemną stronę – powodują, że czyha na nas więcej pułapek, a liczba uzależnień stale wzrasta. Dlatego tak ważne są edukacja i profilaktyka, a także wiedza o tym, gdzie szukać profesjonalnej pomocy – podkreśla prof. Król. I dodaje, że wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, którzy podkreślali konieczność edukacji młodych ludzi na temat uzależnień.

Spotkanie odbyło się 19 maja.