Ułatwienia dostępu

godlo polski bip logo   godlo polski

Udział w XX Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych oraz w konferencji „Tożsamość Akademii Nauk Stosowanych – między teorią a praktyką. Od powstania do dziś 25 lat” był celem wyjazdu dr. hab. Artura Zimnego, prof. i rektora ANS w Koninie do Nowego Targu.

Oba wydarzenia były ze sobą powiązane. Bowiem 25-lecie działalności nowotarskiej Akademii stało się podstawą do szerokiej dyskusji na temat znaczenia i dorobku publicznych uczelni zawodowych (PUZ) w ramach 20. już, a więc również jubileuszowego plenum ich rektorów, które trwało od 19 do 22 maja.

Pierwszego dnia zgromadzenia uczestnicy KRePUZ wysłuchali dwóch wystąpień. Jako pierwsza o weryfikacji jakości kształcenia w państwowych uczelniach zawodowych mówiła dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB i przewodnicząca ministerialnego Zespołu do spraw opracowania projektu strategii rozwoju szkolnictwa wyższego. Po niej dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ, dokonał krytycznej oceny Rankingu Uczelni Zawodowych Fundacji „Perspektywy”.

Drugi dzień zdominowały uroczystości związane z 25-leciem ANS w Nowym Targu, podczas których zasłużonym pracownikom wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Uczestniczyła w nich m.in. prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, wiceminister nauki szkolnictwa wyższego, oraz dr hab. Marcin Pałys, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który wystąpił z wykładem jubileuszowym „Jakiej przyszłości dla Akademii Nauk Stosowanych chcemy?”.

Konferencja jubileuszowa „Tożsamość Akademii Nauk Stosowanych między teorią a praktyką. Od powstania do dziś 25 lat” wypełniła trzeci dzień spotkania w Nowym Targu. W jej ramach odbyły się dwa panele. Hasło pierwszego brzmiało: „Od kształcenia do rozwoju gospodarczego. Rola i skuteczność ANS w odpowiedzi na wyzwania ekonomiczno-społeczne”. W drugim „Uczenie zawodowe jako dźwignia rozwoju regionu. Integracja kapitału materialnego i niematerialnego” jako pierwszy wystąpił dr hab. Artur Zimny. Rektor ANS w Koninie przedstawił swoją koncepcję wielowymiarowego wskaźnika znaczenia publicznych uczelni zawodowych w procesie rozwoju społeczno-gospodarczego. To narzędzie badawcze opierało się na analizie wskaźników statystycznych, opinii respondentów i strategii rozwoju PUZ-ów. A wnioski po jego zastosowaniu? – O ile ich funkcjonowanie przyczynia się do kreowania powiązań instytucjonalnych i kapitału społecznego oraz wzajemnego uczenia się w skali regionalnej i lokalnej, o tyle uczelnie te mają relatywnie niewielki wpływ na zwiększanie się zasobów kapitału ludzkiego w miejscach ich lokalizacji – mówił rektor Zimny. – Bowiem znaczna część ich absolwentów po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na stałe migruje do najszybciej rozwijających się miast i regionów w celu znalezienia satysfakcjonującej pracy i dalszego kształcenia na studiach drugiego stopnia, bo te obecnie proponowane nie zawsze im wystarczają. Wydaje się zatem, że niezamierzonym efektem funkcjonowania publicznych uczelni zawodowych jest również, w rezultacie procesów migracyjnych, wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego największych aglomeracji miejskich w Polsce – brzmiała konkluzja jego badań i tego wystąpienia.

Konferencję zakończyła debata „Przyszłość uczelni zawodowych w Polsce”. A w niej m.in. dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka mówiła o ANS-ach jako kluczowym ogniwie systemu szkolnictwa wyższego, dr Wojciech Karczewski, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej o roli współpracy międzynarodowej i umiędzynarodowieniu szkolnictwa wyższego w Polsce, Piotr Kieraciński, redaktor naczelny Forum Akademickiego, przedstawił swoją wersję marzenia o lepszej Akademii, a Jakub Grodecki, reprezentujący Head of Higher Education Policy, EURASHE – rozwój sektora nauk stosowanych i zawodowych w Europie.