Prezentacja kierunku FILOLOGIA
Forma studiów - stacjonarne
Poziom studiów - I stopnia
Uzyskany tytuł po ukończeniu studiów - licencjat
Czas trwania - 3 lata
Opłata za studia - bezpłatne studia stacjonarne
Wysokość opłaty rekrutacyjnej - 85 zł
Cel studiów
- nabycie przez studentów wiedzy i kompetencji językowej na poziomie C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego
- wykształcenie u studentów gotowości do korzystania z języka angielskiego/niemieckiego na poziomie C1 w szeroko pojętej przestrzeni publicznej
- wykształcenie u studentów nawyków samodzielnej autonomicznej nauki, pogłębiania i zdobywania wiedzy, umiejętności korzystania ze wszelkich dostępnych źródeł wiedzy
- przygotowanie studentów do pełnienia ról zawodowych w obrębie profesji związanych z wykształceniem filologicznym
Moduły
Filologia angielska:
z językiem hiszpańskim/ niemieckim - absolwent jest wykwalifikowanym specjalistą w zakresie języka angielskiego – potrafi się nim posługiwać w mowie i piśmie na poziomie rodzimych użytkowników, czyli C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, jak również posiada umiejętność ustawicznego samokształcenia. Jest przygotowany do pracy w instytucjach, w których wymagana jest umiejętność posługiwania się językiem angielskim ogólnym i specjalistycznym w sytuacjach zawodowych (np. opracowywanie dokumentów). Dzięki przygotowaniu do funkcjonowania w przestrzeni interkulturowej potrafi współpracować z partnerem zagranicznym. . Ponadto posiada znajomość drugiego języka na poziomie B2+ i potrafi w tym języku realizować podstawowe zadania w komunikacji pisemnej i ustnej.
z przygotowaniem lektora w komunikacji interkulturowej - absolwent jest wykwalifikowanym specjalistą w zakresie stosowania języka angielskiego na potrzeby efektywnej komunikacji. Posiada kompetencje glottodydaktyczne i doradcze. Posługuje się językiem angielskim w mowie i piśmie na poziomie rodzimych użytkowników, czyli C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Jest przygotowany do pracy w szkołach językowych, instytucjach szkoleniowych i doradczych, może kształcić językowo studentów i pracowników naukowych szkół wyższych. Absolwent jest przygotowany zarówno merytorycznie jak i praktycznie do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie kształcenia językowego. Posiada specjalistyczną wiedzę na temat stosowania języka angielskiego oraz efektywnej komunikacji w różnych sytuacjach zawodowych. Stosuje innowacyjne, interaktywne narzędzia IT, indywidualizuje proces kształcenia w zależności od środowiska naukowego i zawodowego, w którym pracuje.
z tłumaczeniem specjalistycznym - absolwent jest wykwalifikowanym specjalistą w zakresie języka angielskiego – potrafi się nim posługiwać w mowie i piśmie na poziomie rodzimych użytkowników, czyli C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, jak również posiada umiejętność ustawicznego samokształcenia. Jest przygotowany do pracy w instytucjach, w których wymagana jest umiejętność posługiwania się językiem angielskim ogólnym i specjalistycznym w sytuacjach zawodowych (np. opracowywanie dokumentów). Posiada również wiedzę dotyczącą podstaw funkcjonowania szeroko pojętego biznesu, znajomość zasad języka ekonomicznego, prawniczego, administracyjnego, technicznego, którą potrafi wykorzystywać w tłumaczeniach. Dzięki przygotowani do funkcjonowania w przestrzeni interkulturowej potrafi współpracować z partnerem zagranicznym.
Filologia germańska:
z językiem angielskim/ hiszpańskim - absolwent jest wykwalifikowanym specjalistą w zakresie języka niemieckiego –potrafi się nim posługiwać w mowie i piśmie na poziomie rodzimych użytkowników, czyli C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, jak również posiada umiejętność ustawicznego samokształcenia. Jest przygotowany do pracy w instytucjach, w których wymagana jest umiejętność posługiwania się językiem niemieckim w sytuacjach zawodowych (np. opracowywanie dokumentów). Dzięki przygotowaniu do funkcjonowania w przestrzeni interkulturowej potrafi współpracować z partnerem zagranicznym. Ponadto posiada znajomość drugiego języka na poziomie B2+ i potrafi w tym języku realizować podstawowe zadania w komunikacji pisemnej i ustnej.
z przygotowaniem lektora w komunikacji interkulturowej - absolwent jest wykwalifikowanym specjalistą w zakresie stosowania języka niemieckiego na potrzeby efektywnej komunikacji. Posiada kompetencje glottodydaktyczne i doradcze. Posługuje się językiem niemieckim w mowie i piśmie na poziomie rodzimych użytkowników, czyli C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Jest przygotowany do pracy w szkołach językowych, instytucjach szkoleniowych i doradczych, może kształcić językowo studentów i pracowników naukowych szkół wyższych. Absolwent jest przygotowany zarówno merytorycznie jak i praktycznie do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie kształcenia językowego. Posiada specjalistyczną wiedzę na temat stosowania języka niemieckiego oraz efektywnej komunikacji w różnych sytuacjach zawodowych. Stosuje innowacyjne, interaktywne narzędzia IT, indywidualizuje proces kształcenia w zależności od środowiska naukowego i zawodowego, w którym pracuje.
z tłumaczeniem specjalistycznym - absolwent jest wykwalifikowanym specjalistą w zakresie języka niemieckiego –potrafi się nim posługiwać w mowie i piśmie na poziomie rodzimych użytkowników, czyli C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, jak również posiada umiejętność ustawicznego samokształcenia. Jest przygotowany do pracy w instytucjach, w których wymagana jest umiejętność posługiwania się językiem niemieckim w sytuacjach zawodowych (np. opracowywanie dokumentów). Posiada również wiedzę dotyczącą podstaw funkcjonowania szeroko pojętego biznesu, znajomość zasad języka ekonomicznego, prawniczego, administracyjnego, technicznego, którą potrafi wykorzystywać w tłumaczeniach. Dzięki przygotowani do funkcjonowania w przestrzeni interkulturowej potrafi współpracować z partnerem zagranicznym.
Perspektywy zatrudnienia
- Pracoownik w podmiotach administracji publicznej i sektora prywatnego, prowadzący kontakty z partnerem zagranicznym
- Pracownik w burze współpracy z zagranicą
- Asystent tłumacza
- Lektor, szkoleniowiec/trener osób dorosłych
- Specjalista językowy w sferze biznesu (np. pracownik działów w podmiotach gospodarczych wykorzystujących znajomość języka obcego)
I nabór: 24 czerwca 2024 r. - 31 lipca 2024 r.
Kryteria naboru na kierunek filologia
Przedmiot zdawany na maturze:
Język angielski/Język niemiecki
Chcąc dokonać rejestracji na studia, kliknij w poniższy obrazek
Odwiedź nas: Facebook YouTube Instagram Tik-Tok
Spis pracowników